Lalki, które mają duszę. Japończycy i laleczki kokeshi

Radość z odkrywania. Kultura japońska i jej popularność na przestrzeni lat
19 września 2022
Policz rzepę z Liczyrzepą! Karpacka legenda o Duchu Gór
3 października 2022

Lalki japońskie w większości się są zabawkami – według wierzeń, posiadają one duszę i towarzyszom Japończykom przez całe życie. Są niczym amulety, które chronią właściciela przed złymi mocami i nieszczęściem. Kwintesencja ich znaczenia dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni jest oparta na prastarych wierzeniach, w których lalka jest towarzyszką danej osoby – nie zabawką. Oczywiście, istnieją również lalki-zabawki, jednak określa się je inną nazwą. Zwykle kokeshi stoją obok lalek daruma i stanowią gratkę dla turystów. Jednak nie wszyscy znają moc laleczek kokeshi…

Talizmany ochronne i indywidualne charaktery – lalki według Japończyków

Sintoizm jest religią szamańską, animistyczną. Polega ona na przypisywaniu wszelkim przedmiotom posiadanie duszy. Laleczki kokeshi są często uznawane za swoistą emanację boskich stworzeń mitologicznych – zarówno dobrych, jak i złych. Niektórzy Japończycy wciąż pamiętają słowa używane podczas rytuałów, które miały na celu zapobiec ewentualnym reperkusjom bóstw za nieodpowiednie posługiwanie się cennymi laleczkami. Ich magiczny charakter spowodował, że w Japonii nie wyrzuca się lalek na śmietnik – są one przekazywane do specjalnej świątyni, gdzie poddawane są spaleniu i przemienieniu w proch. Kokeshi mają prosty tułów i okrągłą główkę większą od ciała. Zazwyczaj pokryte są cienką warstwą wosku lub lakieru, w celu ochrony bajecznych kolorów, na jakie pomalowane są ich ubranka oraz głowy. Niektórzy spekulują, że zawdzięczają swój kształt pierwotnemu przeznaczeniu – sprzedawane przy źródłach, miały służyć do wykonywania masaży. Współcześnie pełnią one jednak w dużej mierze jedynie funkcję ozdobną – najbardziej zainteresowani są nimi turyści. Laleczki kokeshi dzieli się na dwa typy: tradycyjny i kreatywny. Tradycyjne laleczki zachowały swój pierwotny kształt i wygląd, zaś kreatywne coraz częściej nie przypominają prostych, małych laleczek w kimonach – współcześnie zobaczyć można je w odsłonie postaci z bajek, jednak należy wiedzieć, że wtedy laleczka nie otrzymała duszy od rzemieślnika, który ją stworzył. Kokeshi to jeden z symboli Japonii, dlatego tak wiele osób przywozi je z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeżeli jednak do Azji nie jest ci po drodze…mamy na to sposób.

Mała Japonia – w Polsce. O naszym ogrodzie słów kilka

Mamy dla wszystkich dobre wieści. Nasz Ogród Japoński Siruwia jest otwarty dla każdego, kto tylko chce na jeden dzień przenieść się do Kraju Kwitnącej Wiśni. Znajdujemy się wśród gór, dzięki czemu każdy ze zwiedzających będzie miał szansę zjednać się z naturą i odkryć piękno, które zostało wyciągnięte z japońskich ksiąg dotyczących zasad projektowania własnego ogrodu. Mimo wszystko, całkiem sporo się tu dzieje – organizowane są rozmaite wydarzenia, mające na celu edukację zarówno dzieci, jak i dorosłych, w kwestiach kultury japońskiej. Na licznych stanowiskach znajdują się pamiątki prosto z Japonii, które można zabrać ze sobą – wesołe Maneki neko machają zachęcająco łapkami, lalki daruma spoglądają na turystów, zaś laleczki kokeshi (o różnych kształtach, wzorach i kolorach) czekają, by zostać wybrane przez nowego właściciela. Może to właśnie Ty?

VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady:

  • Jedna gra na jednego użytkownika
  • Regulamin akcji promocyjnej KLIK