Uśmiechnięty, macha na powitanie. Skąd wziął się Maneki neko?

FESTIWAL SZTUKI BONSAI & NIWAKI 6.08- 7.08
5 sierpnia 2022
Radość z odkrywania. Kultura japońska i jej popularność na przestrzeni lat
19 września 2022

Maneki neko jest połączeniem dwóch japońskich słów. „Maneki” oznacza zapraszanie, zaś „neko” oznacza kota. Można więc stwierdzić, że to kot, który zaprasza. I rzeczywiście, legenda głosi, że kot zaprowadził pewnego możnowładcę do świątyni, przynosząc nań bogactwo. Niewielka figurka kota jest bardzo ważna dla przesądnych Japończyków – istotny jest jej kolor, mina kotka, czy trzyma coś w łapce i którą z nich macha. A! No i położenie. 

Różne pyszczki Maneki neko. O czym świadczy kolor?

Figurki wykonywane są z dowolnego materiału; najczęściej w dawnych czasach przewagą były kotki wykonane z porcelany lub rzeźbione. Kotek ten zawsze siedzi i macha jedną (lub obiema) łapkami – chociaż najczęściej Maneki neko przedstawiany jest z jedną machającą łapką, zaś w drugiej trzyma symboliczny detal, na przykład monetę. Oryginalny Maneki neko to figurka wyglądająca tak, jak gdyby się uśmiechała. Niegdyś szylkretowy, dziś można zobaczyć go we wszystkich kolorach tęczy. Japończycy przywiązują ogromną wagę do barw – w zależności od tego, jakiego koloru jest figurka, przyciąga różne typy pomyślności:

  • Biały Maneki neko – jeden z najpopularniejszych współcześnie kotów, oznacza niewinność i czystość, jednocześnie przynosząc powodzenie w związkach i podróżach;

  • Różowy Maneki neko – jego zadaniem jest przynoszenie szczęścia w miłości i licznych adoratorów;

  • Złoty Maneki neko – ma za zadanie, zgodnie z barwą, przynosić obfitość i bogactwo;

  • Czarny Maneki neko – do jego zadań należy ochrona przed duchami i demonami; odstrasza on nieszczęście (w końcu czarny kot nie zawsze musi oznaczać pecha!).

W naszym sklepie znaleźć można różne rodzaje szczęśliwych kotków – w zależności od tego, jakie konkretnie ma się intencje, należy wybrać odpowiednią figurkę. Posiadamy również Maneki neko do samodzielnego pomalowania, dzięki czemu każdy może nadać swojemu kotkowi znaczenie. To również świetna okazja dla całej rodziny; każdy stworzyć może własnego Maneki neko, który przyniesie mu szczęście!

Mała Japonia – z miłości do tradycji

Oczywiście musimy również przekazać, że należy zwrócić uwagę na to, którą łapką w rzeczywistości porusza Maneki neko. Jeżeli lewą, to wita serdecznie wszystkich domowników, zaś prawą – zapewnia dobrobyt. W Małej Japonii pielęgnujemy kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego w naszym sklepie znajdują się oryginalne produkty japońskie – między innymi urocze figurki Maneki neko, które zawsze będą witać gości i dbać o domowe gospodarstwo, przynosząc mu dobrobyt i przeganiając wszelkie zło z dala od członków rodziny, którą chroni. Można zakupić je w naszym sklepie online lub odwiedzić nas w Ogrodzie Japońskim Siruwia. Serdecznie zapraszamy do miejsca, w którym można poczuć się niczym w Azji. Jesteśmy otwarci na gości, a nasze Maneki neko tylko czekają na wpadnięcie w odpowiednie ręce!

VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady:

  • Jedna gra na jednego użytkownika
  • Regulamin akcji promocyjnej KLIK