Wybierasz się w Karkonosze? Oto najlepsze atrakcje turystyczne w Karpaczu i okolicach

Chcesz, by prezent znaczył coś więcej? Podaruj bliskiej osobie laleczkę Kokeshi – japoński symbol przyjaźni
20 grudnia 2021
Otwarcie sezonu – Festiwal Japońskiej herbaty
25 kwietnia 2022

Wycieczka w Karkonosze nie może obyć się bez wizyty w Karpaczu. Polacy (choć nie tylko!) niezwykle chętnie odwiedzają to niewielkie miasto nie tylko ze względu na malownicze położenie tuż przy Śnieżce, ale również z powodu wielu dostępnych na miejscu atrakcji turystycznych. Kilka najpopularniejszych – w tym zapierający dech w piersiach ogród Mała Japonia – przedstawiamy w poniższym przewodniku.

Młynek Miłości

Młynek Miłości to miniaturowa makieta młyna znajdująca się przy ulicy Karkonoskiej 53. Wybudowała go miejscowa ludność zainspirowana legendą o miłości córki młynarza do Ducha Gór. Obecnie obiekt ten przyciąga przede wszystkim zakochanym. W 2012 r. Młyn przeszedł modernizację, a wokół pojawiły się ławki, na których można chwilę odpocząć.

Muzeum Zabawek

To gratka nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. W Muzeum Zabawek zgromadzono bowiem eksponaty przedstawiające sztukę zabawkarstwa na przestrzeni ponad 200 lat. W gablotach znajdziemy zabawki nie tylko z Polski, ale i z najdalszych zakątków świata, m.in. z Meksyku, Australii czy Japonii. Muzeum, mieszczące się przy ul. Kolejowej 3, powstało w 1995 r., a za jego „bazę” posłużyła kolekcja Henryka Tomaszewskiego – znanego tancerza i mima, który w 1967 r. przekazał miastu swoje zbiory.

Skocznia narciarska Orlinek

Historia karpackich skoczni narciarskich jest niezwykle długa i pełna zawirowań. Pierwszą drewnianą skocznię, nazwaną Orlinek, zbudowano tam w 1912. Po II wojnie obiekt rozebrano i zastąpiono kolejną drewnianą konstrukcją. Ta również nie przetrwała próby czasu – w latach 70. drewno zastąpiono stalą, a wybudowaną wówczas skocznię możemy podziwiać po dziś dzień, choć W 2000 r. Orlinek zmodernizowano i powiększono w związku z organizowanymi w Karpaczu Mistrzostwami Świata Juniorów. Punkt konstrukcyjny wynosi 85 metrów, a rekord skoczni (94,5 m) należy do Adama Małysza.

Mała Japonia – Ogród Japoński Siruwia

Atrakcje turystyczne w Karpaczu potrafią zaskoczyć. Nie każdy wie, że przyjeżdżając w Karkonosze, można przenieść się do Kraju Kwitnącej Wiśni. To możliwe za sprawą zlokalizowanego w Przysiece, czyli tuż obok Karpacza, ogrodu japońskiego Mała Japonia. To niesamowite miejsce skomponowano zgodnie z japońską sztuką zakładania ogrodów oraz filozofią feng shui. Karkonoską przyrodę harmonijne wpleciono tu w formy znane w Japonii od setek lat. Na odwiedzających czekają m.in. ogromna kolekcja różaneczników