Festiwal Chryzantem Kiku no sekku

We wrześniu w Japonii obchodzony jest Dzień Chryzantemy – święto radości, piękna i dobrej zabawy.
Już w ten weekend nasz ogród rozkwitnie ponad tysiącem pięknych chryzantem.

Chryzantemy ustawiane są w pobliży domostw żeby odgoniła złe moce. Jej pozytywna energia, żywe kolory niosą radość i potrafią odwracać uwagę od codziennych kłopotów.
Kwiat chryzantemy nosi się także ze sobą podczas przemierzania niebezpiecznych okolic lub w podróży, aby uspokoić demony i zapewnić sobie życzliwość bogów. Wykorzystuje się go też w kuchni, bo młode liście są dodatkiem do zup, a płatki przyprawą do potraw. Gotowane korzenie są ponoć skutecznym lekiem na uporczywe migreny, a także pomagają szybko wytrzeźwieć, gdy ktoś przesadził z alkoholem.
Natomiast rosa zebrana z chryzantem to święta woda, w której obmycie się zapewnia długowieczność i szczęście.
Wystarczy kilka jej kropel do przetarcia twarzy, aby wyczarować sobie pomyślność w miłości.
Co roku w Japonii na przełomie września i października odbywają się tradycyjne festiwale, gdzie prezentowane są fantastyczne odmiany tych kwiatów, zwane “Festiwalami Szczęścia”.
Stare przysłowie mówi: “Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości… pielęgnuj ogród chryzantemowy”.
Nie tylko bowiem piękno tych kwiatów ma koić nasze problemy, ale cała roślina jest używana jako lek zielarski, kulinarna przyprawa oraz ozdoba każdego jesiennego dania.
W kuchni japońskiej spotkać można kiełki chryzantemy smażone z dodatkiem czosnku i ostrej papryki, podawane jako przekąski.
W wielu krajach Europy chryzantemy kojarzą się ze smutkiem i cmentarzami.
Obecnie również na zachodzie Europy kwiaty te są bardzo popularne.
Ich urodą zachwycają się zwłaszcza Holendrzy, którzy uważają, że chryzantema urodą ustępuje jedynie róży. Złośliwcy twierdzą jednak, że mieszkańcy kraju Beneluksu stawiają je w domach, ponieważ nie chcą ścierać kurzu. Liście tych roślin pochłaniają bowiem kurz i lotne zanieczyszczenia, takie jak szkodliwy formaldehyd, benzen i amoniak.
W Polsce chryzantemy kojarzą się ze smutkiem i zadumą, i chyba dlatego ustawiamy je najczęściej na grobach w dzień Wszystkich Świętych
Chryzantemy od lat niezmiennie królują na cmentarzach. – To piękne, ale wymagające wielu zabiegów kwiaty – twierdzą ogrodnicy.
Bez nich nikt nie wyobraża sobie jednak dnia Wszystkich Świętych.
Niedługo 1 listopada , Święto Zmarłych, będziemy w tym dniu i następnych odwiedzać wiele cmentarzy i kupować piękne chryzantemy…. spójrzmy na nie troszkę inaczej niż zwykle.

 

VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady:

  • Jedna gra na jednego użytkownika
  • Regulamin akcji promocyjnej KLIK