V Kodomo- no Hi Japoński Dzień Dziecka

kodomo no hi, japoński dzień dziecka w ogrodzie japońskim

1.06 Kodomo-no HI  -Japoński Dzień Dziecka

Święto wszystkich dzieci. Również dzień wdzięczności dla rodziców za ich czułą opiekę i troskę.

Właśnie wtedy można zobaczyć w Japonii jak i w Ogrodzie Japońskim Siruwia powiewające na wietrze, zawieszone u masztów, wielkie karpie. Ryby będącej symbolem siły woli i odwagi w stawianiu czoła przeciwnościom. Najczęściej spotykany jest czarny karp (Magoi), reprezentujący ojca, czerwony (Higoi) – matkę, oraz mniejsze rybki, symbolizujące męskich potomków danej rodziny. Barwne proporce (fukinagashi) wyglądają niczym wzburzone fale morskie. W taki sposób Japończycy wyrażają nadzieję, że ich dzieci będą tak odważne jak legendarna ryba – legenda chińska mówi bowiem, że jedynie karp zgodził się przepłynąć Żółtą Rzekę (Huang He) pod prąd. Pomału, walcząc ze słabościami, udało mu się pokonać najtrudniejszy odcinek, zaś bogowie, by nagrodzić jego upór, zamienili go w walecznego, latającego smoka.

Początkowo dzień ten nosił nazwę Tango no Sekku i oznaczał początek lata lub deszczowego sezonu. Przez wiele stuleci był to tradycyjny Dzień Chłopca (dziewczynki świętują 3 marca – w święto Hinamatsuri), jednak rząd japoński w 1948 roku ustanowił ten dzień świętem narodowym wszystkich dzieci. Wtedy też wprowadzono obecną nazwę.

Tradycja okazuje się jednak silniejsza. Karpie, samuraje, dąb, bambus czy irysy, symbole tego dnia, są wyobrażeniem męskiej siły i waleczności. Współcześnie to chłopcy są bohaterami Kodomo-no Hi, i to głównie im podporządkowane są lokalne zwyczaje.

Proporce z wizerunkami karpi (Koi-Nobori) przedstawiają najczęściej laleczkę Kintarō, ujeżdżającą wielką rybę, lub tradycyjny japoński hełm samurajski, kabuto. Japoński irys shobu, jakim dekorowane są pomieszczenia, kształtem swych liści przypomina miecz Nihon-to. Poza tym, wewnątrz wielu domów i na wystawach sklepowych stawia się figurki znanych wojowników, m.in. Momotaro – japońskiego odpowiednika Dawida, który pokonał japońskiego Goliata.

Podczas Kodomo-no Hi w ogrodzie japońskim Siruwia pojawi się wyjątkowa wystawa lalek Hinamatsuri. Japońskie święto lalek Hinamatsuri obchodzone jest w Japonii 3 marca. Tradycyjnie w japońskich domach wystawia się w ten dzień zestaw lalek hina ningyō– w wersji minimalnej jest to para figurek przedstawiających cesarza i cesarzową na tle złotego parawanu, zaś w pełnej wersji składa się on z podestu w kształcie schodów, który zajmuje 17 lalek: para cesarska, damy dworu, muzykanci i ministrowie oraz szereg akcesoriów – od tradycyjnych słodyczy po minaturowe kwitnące drzewka brzoskwini i meble. Lalki ubrane są w stroje z epoki Heian.

1 czerwca odbędzie się również oficjalne otwarcie najwyższego z największą piaskownicą placu zabaw na Dolnym Śląsku.

Gwarantujemy dobrą zabawę i moc atrakcji.

 

 

 

VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady:

  • Jedna gra na jednego użytkownika
  • Regulamin akcji promocyjnej KLIK