Atrakcje turystyczne Dolny Śląsk

Odkryj ciekawe atrakcje turystyczne Dolnego Śląska. Oto nasze pomysły na wycieczkę!

Województwo dolnośląskie to region z długą i kolorową historią, którą warto poznać. Możesz to zrobić podczas kilkudniowej wycieczki, albo jedynie weekendowego wyjazdu i małymi kroczkami odkrywać walory kulturowe, przyrodnicze oraz tajemnice regionu sąsiadującego choćby z pięknymi Sudetami. Gdybyśmy mieli pokazać Ci wszystkie atrakcje turystyczne Dolnego Śląska, zajęłoby nam to długie godziny. Dlatego właśnie w tej kategorii przygotowaliśmy prawdziwy sok, czyli esencję polecanych i ciekawych miejsc, jakie po prostu musisz zobaczyć będąc we Wrocławiu, w Jeleniej Górze czy innych popularnych miejscowościach województwa dolnośląskiego. Zapisz nasze atrakcje. Jesteśmy przekonani, że omawiany tutaj region przypadnie Ci do gustu.

Zobacz niecodzienne atrakcje turystyczne w województwie dolnośląskim

Jeżeli wpisane w wyszukiwarkę internetową hasło „atrakcje Dolny Śląsk” generuje Ci wyłącznie najbardziej sztampowe miejsca, z jakich znane jest województwo dolnośląskie, polecamy poświęcić kilka chwil na lekturę tego poradnika. Nie znajdziesz tu bowiem pozycji pasujących do wcześniej omawianego zjawiska. Udowodnimy Ci, że Dolny Śląsk posiada naprawdę kreatywne atrakcje. A doskonale wiemy, że takie potrafią zrobić na Tobie oraz Twoich bliskich największe wrażanie.

01. Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym

Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym
Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym - fot. źródło: kolorowe-jeziorka.pl

Instagramowe fotografie z hasztagiem #nofilter przeważnie robią furorę na tej aplikacji. Będąc w województwie dolnośląskim koniecznie polecamy Ci odwiedzić Kolorowe Jeziorka. Wówczas na własne oczy zobaczysz, że nie wszystkie widoki potrzebują filtra upiększającego. Zlokalizowane w miejscowości Wieściszowice na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego cztery stawy cechują się swoimi wyjątkowymi zabarwieniami: żółtym, purpurowym, błękitnym oraz zielonym. Tego typu atrakcje turystyczne idealnie nadają się na rodzinny spacer bądź też wędrówkę ze znajomymi. Tym bardziej, że wokół znajdują się przepiękne skały i lasy, jakimi ucieszysz oko o każdej porze roku.

02. Niezwykły spacer po chmurach – SkyWalk w Świeradowie-Zdroju

Niezwykły spacer po chmurach – SkyWalk w Świeradowie-Zdroju
Niezwykły spacer po chmurach – SkyWalk w Świeradowie-Zdroju - fot. źródło: visitskywalk.today

Masz już zwiedzone całe Sudety wzdłuż i wszerz, natomiast nadal interesują Cię kreatywne atrakcje turystyczne? Co powiesz na spacer po chmurach, zamiast pieszej wędrówki po górach? SkyWalk to propozycja z gatunku tych wyróżniających nie tylko Dolny Śląsk, ale również cały kraj. Oprócz niepowtarzalnych widoków na ścieżce spotkasz również masę atrakcji dla miłośników adrenaliny. Wśród nich warto wymienić pajęczą sieć czy zjeżdżalnię. SkyWalk osiąga wysokość 62 metrów, a kładka o długości łącznej 850 metrów jest bardzo łagodna i idealnie nadaje się na rodzinny spacer.

03. Międzygórze, czyli poczuj alpejski klimat na Dolnym Śląsku

Międzygórze, czyli poczuj alpejski klimat na Dolnym Śląsku
Międzygórze, czyli poczuj alpejski klimat na Dolnym Śląsku - fot. źródło: zlotaproporcja.pl

Z tego miasta dotrzesz między innymi na Śnieżnik czy Czarną Górę. Możesz wybrać się tutaj na pieszą wycieczkę i obserwować zapierające dech w piersiach widoki, często porównywane do tych najpopularniejszych alpejskich kurortów. Drewniane wille w stylu tyrolskim, wodospad Wilczki i Ogród Bajek to zdecydowanie najciekawsze atrakcje turystyczne, jakie czekają na Ciebie właśnie w Międzygórzu. Nie zastanawiaj się dłużej i wsiadaj w samochód. Niesamowita przygoda czeka. Z Wrocławia, czyli stolicy województwa dolnośląskiego, dojedziesz tutaj w niecałe 120 minut.

04. Winnica Jaworek pod Wrocławiem. Klimat włoskiej Toskanii na Dolnym Śląsku

04. Winnica Jaworek pod Wrocławiem. Klimat włoskiej Toskanii na Dolnym Śląsku
04. Winnica Jaworek pod Wrocławiem. Klimat włoskiej Toskanii na Dolnym Śląsku

Optymalna trasa z Wrocławia do włoskiej Toskanii obejmuje odcinek o długości 1430 km. Możemy jednak zdradzić Ci sekret. Aby na własne oczy zobaczyć, jak powstaje pierwszorzędnej klasy wino, nie musisz szykować się na aż tak długą wycieczkę ze stolicy Dolnego Śląska. Zamiast tego warto odwiedzić miejscowość Miękinia, gdzie od 2001 roku funkcjonuje popularna w regionie, rodzinna Winnica Jaworek. Zaledwie 30 km od Wrocławia zlokalizowano jedną z największych winnic w Polsce. Takie atrakcje turystyczne stanowią idealną formę odpoczynku, który możesz dodatkowo wzbogacić wizytą w restauracji oraz skosztowaniem trunku z autorskich, wieloletnich receptur.

05. Polski Hogwart w Suchej. Odwiedź Zamek Czocha!

Polski Hogwart w Suchej. Odwiedź Zamek Czocha!
Polski Hogwart w Suchej. Odwiedź Zamek Czocha! - fot. źródło: pl.wikipedia.org

Dolny Śląsk to prawdziwa skarbnica klimatycznych zamków. A takie atrakcje turystyczne wprost uwielbiane są nie tylko przez miłośników historii. Potrzebujesz przykładu? Proszę bardzo – Zamek Czocha w Suchej co roku przyciąga w swoje mury tysiące spragnionych wrażeń turystów. Kiedyś pełnił funkcję obronną, natomiast dzisiaj skrywa naprawdę wiele tajemnic. Wznosi się przy brzegu Jeziora Leśniańskiego, co jeszcze bardziej wpływa na klimat tego miejsca. Jesteśmy przekonani, że wsłuchując się w historie oraz legendy Zamku Czocha po Twoim ciele przejdzie dreszczyk emocji. Opowieściami o słynnym łóżku z zapadnią czy o studni niewiernych żon żył kiedyś cały Dolny Śląsk. Z ciekawostek możemy zdradzić, że w środku kręcono serial „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” a wiele osób Zamek Czocha nazywa polskim Hogwartem!

06. Dolina Baryczy to największe skupisko ciekawych atrakcji na Dolnym Śląsku

Dolina Baryczy to największe skupisko ciekawych atrakcji na Dolnym Śląsku
Dolina Baryczy to największe skupisko ciekawych atrakcji na Dolnym Śląsku - fot. źródło: miliczinfo.pl

Wyjątkowo urokliwe zabytki, relaks w otoczeniu piękna przyrody, aktywny wypoczynek na kilku trasach rowerowo-spacerowych, a może obserwacja ptaków wodno-błotnych i połów prawdziwego symbolu regionu, czyli karpia. Położona w bliskich okolicach Milicza Dolina Baryczy stanowi już niemal obowiązkowy punkt na mapie turystycznej osób przebywających na Dolnym Śląsku. Ilość ciekawych rzeczy, jakie można tam realizować samodzielnie, z przyjaciółmi bądź z rodziną jest naprawdę imponująca. Nikogo nie może więc zdziwić fakt, że w okresie wiosenno-letnim Dolina Baryczy cieszy się ogromnym poziomem popularności. Tym bardziej, że trafisz tam autem prosto ze stolicy województwa z zaledwie kilkanaście minut.

07. Krzywa Wieża, ale to Ząbkowice Śląskie

Krzywa Wieża, ale to Ząbkowice Śląskie
Krzywa Wieża, ale to Ząbkowice Śląskie - fot. źródło: zckit.pl

To będzie kolejne nawiązanie do Włoch w kontekście atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. I kolejny dowód na to, że nie musisz wybierać się na kilkudniową wycieczkę zagraniczną, żeby mieć w swoim portfolio naprawdę kreatywne miejsca. Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich nazywana jest przez wielu bliską rodziną Krzywej Wieży w Pizie. Nasz rodzimy odpowiednik ma 34 metry i 2,14 metra odchylenia od pionu. To niewiele mniej niż włoski pierwowzór, odwiedzany rok w rok przez miliony turystów. Wieża w Ząbkowicach zlokalizowana jest w centrum miasta, a dokładniej przy ul. Świętego Wojciecha 7. Polecamy odwiedzać takie atrakcje wieczorową porą. Wówczas średniowieczna budowla zostaje dodatkowo oświetlona, co nadaje jeszcze większego klimatu. Aby jeszcze bardziej Cię zachęcić do odwiedzenia Krzywej Wieży w Ząbkowicach nadmienimy, że za wejście na jej szczyt otrzymasz upominkowy certyfikat. Do pokonania tylko 139 schodów.

08. Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich

Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich
Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich - fot. źródło: zckit.pl

Pozostajemy w Ząbkowicach Śląskich. Niewiele osób wie, że to miasto aż do 1946 roku nazywało się Frankenstein. Historia tej miejscowości związana jest również z samym Frankensteinem. Teraz chyba nikogo nie może dziwić fakt, że to właśnie w dolnośląskich Ząbkowicach powstało muzeum poświęcone szalonemu doktorowi. Odwiedź podziemne laboratorium i znajdź odpowiedzi na wiele popularnych pytań. Czy angielska pisarka Mary Shelly faktycznie inspirowała się Ząbkowicami w procesie tworzenia postaci nietuzinkowego naukowca? Polecamy podążać śladami Frankensteina!

09. Góra Ślęża poleca się na górski spacer z rodziną

Góra Ślęża poleca się na górski spacer z rodziną
Góra Ślęża poleca się na górski spacer z rodziną - fot. źródło: ahojprzygodo.com

Niegdyś święta Góra, gdzie oddawano hołdy pogańskim bożkom. Dzisiaj jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych dla mieszkańców Wrocławia oraz okolic. Zwłaszcza dla tych, którzy wprost uwielbiają spacery w pięknych okolicznościach przyrody. Ślęża ma zaledwie 700 metrów, więc nie będzie stanowić większej przeszkody nawet dla tych mniej zaprawionych w bojach turystów. Na powszechnie stosowanych szlakach często spotkasz rodziny z dziećmi! Na szczycie czeka już na Ciebie wieża widokowa, z której widać praktycznie cały Dolny Śląsk. Dodatkowo polecamy wejść do Domu Turysty PTTK, gdzie znajdziesz ofertę restauracyjną. Obok znajduje się także Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

10. Kraina Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich

Kraina Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich
Kraina Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich - fot. źródło: podroze.onet.pl

Dolny Śląsk oraz jego atrakcje turystyczne potrafią sprawić, że momentalnie zakochasz się w tym województwie. Jednym z takich miejsc jest Kraina Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich. Czy wiesz, że najstarsze polskie wulkany mają nawet 500 milionów lat? A zachodnia część naszych Sudetów skrywa więcej takich tajemnic. Planując zwiedzanie Krainy Wygasłych Wulkanów warto zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni: rozpościera się ona praktycznie na cały Dolny Śląsk z wyszczególnieniem okolic Legnicy, Jawora i Bolkowa. Kraina Wygasłych Wulkanów chwali się przepięknymi zamkami, słupami bazaltowymi, agatami i punktami widokowymi, które zapierają dech w piersiach.

11. Park Narodowy Gór Stołowych. Raj dla fanów aktywności na świeżym powietrzu

Park Narodowy Gór Stołowych. Raj dla fanów aktywności na świeżym powietrzu
Park Narodowy Gór Stołowych. Raj dla fanów aktywności na świeżym powietrzu - fot. źródło: polska.travel

To jedyne tego typu góry o budowie płytkowej z piaskowcowymi ostańcami w Polsce. Chociaż w wielu przypadkach przegrały one walkę z erozją, w Parku Narodowym Gór Stołowych znajdziesz ich pełno. Omawiany tutaj obszar to również atrakcje turystyczne w postaci pieszych szlaków oraz szczelin (o długości dochodzącej do 100 metrów). Na obszarze parku wyznaczono łącznie do 100 kilometrów szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, tras narciarskich oraz biegowych. Na Szczelińcu Wielkim funkcjonuje też schronisko. Dolny Śląsk ma wiele pięknych wizytówek, a z całą pewnością Park Narodowy Gór Stołowych jest jedną z nich.

12. Minieuroland – Park Miniatur

Minieuroland – Park Miniatur w okolicach Wrocławia
Minieuroland – Park Miniatur w okolicach Wrocławia - fot. źródło: minieuroland.pl

Jeśli zakładamy, że Twoje plany turystyczne muszą obejmować kreatywne atrakcje, park miniatur Minieuroland powinien się znaleźć na wysokiej pozycji listy must have. Na miejscu czekają już na Ciebie makiety, obrazujące najciekawsze miejsca z zabytkami Polski i Europy. Co ciekawe, osobny segment poświęcono również architekturze województwa dolnośląskiego. Można zaryzykować tu stwierdzenie, że wszystkie najbardziej polecane atrakcje regionu znajdziesz w Minieuroladznie w wersji miniaturkowej. Mowa chociażby o Zamku Książ, Ratuszu Wrocławskim, Twierdzy Kłodzko czy o Moście Grunwaldzkim. Edukacyjno-rozrywkowa atrakcja nie tylko dla dzieci!

13. Projekt Riese. Tutaj aż kipi od legend nazistowskich Niemiec

Projekt Riese. Tutaj aż kipi od legend nazistowskich Niemiec
Projekt Riese. Tutaj aż kipi od legend nazistowskich Niemiec - fot. źródło: sztolnie.pl

Projekt Riese to jedna z największych inwestycji nazistowskich Niemiec. Legendy opowiadają, że na terenie Gór Sowich oraz Zamku Książ miała znajdować się tajna kwatera główna Hitlera. Inna historia mówi o planach projektowania bomby atomowej w podziemnych korytarzach i potężnych halach. Dziś żywa jest legenda o Złotym Pociągu, wypełnionym po brzegi fantami, jakie udało się Niemcom splądrować w trakcie pierwszej i drugiej wojny światowej. Takie atrakcje turystyczne są niezwykle ciekawe. Zwłaszcza, że Projekt Riese nie został nigdy ukończony. Można się wyłącznie domyślać, jaki konkretnie był cel takiej budowli. Aktualnie do zwiedzania udostępnione jest wiele sal, więc kto wie? Może to właśnie Ty znajdziesz legendarny Złoty Pociąg?

14. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Dolny Śląsk, widziany spod ziemi

Jaskinia Niedźwiedzia, atrakcja turystyczna w Kletnie (źródło zdjęcia: wikipedia.pl)

Pięciokilometrowa Jaskinia Niedźwiedzia to głęboka na ponad 100 metrów trasa turystyczna, zlokalizowana pod ziemią. Jeżeli macie ochotę zwiedzić Dolny Śląsk wzdłuż i wszerz, podróż w głąb ziemi to świetny początek! Sudecka Jaskinia Niedźwiedzia swoją nazwę zawdzięcza szczątkom niedźwiedzi jaskiniowych, wypełniającym powstałe w niej namuliska. Na turystów czekają liczne korytarze, a podziemną trasę można pokonać w niecałą godzinę. Podczas odkrywania kolejnych sal i zaułków, nie sposób przeoczyć imponujących nacieków, stalaktytów oraz form kalcytowych. Miłośnicy mocnych wrażeń na pewno się nie zawiodą. W Jaskini znajduje się bowiem ekstremalna trasa, którą można pokonać, próbując swoich sił we wspinaczce i przeciskaniu się szczelinami, niczym prawdziwy grotołaz. Tego typu atrakcje turystyczne są przewidziane wyłącznie dla osób szczupłych i wysportowanych, dlatego przed zapisaniem się na zwiedzanie ekstremalne należy wypełnić specjalny test, przygotowany przez organizatora. Jak widać, na Dolnym Śląsku nie można się nudzić!

15. Twierdza Srebrnogórska i Fort Donjon. Lekcja historii dla dzieci i dorosłych

Fortyfikacja Srebrna Góra to magiczne miejsce na Dolnym Śląsku (źródło zdjęcia: 24klodzko.pl)

Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku wyróżniają się bogatą historią. To między innymi ze względu na nią Twierdza Srebrna Góra uchodzi za jedno z ważniejszych miejsc w województwie. Wzniesiona w XVIII wieku unikalna fortyfikacja stanowi dziedzictwo kulturowe Europy i jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego kraju. Malownicza okolica pozwala odkrywać ekspozycje, zachwycając się urokami przyrody. Turyści chwalą sobie godzinne zwiedzanie z przewodnikiem, który z pasją opowiada o historii Twierdzy. Ci, którym nie straszne mroczne atrakcje turystyczne Dolny Śląsk mogą zwiedzać pod osłoną nocy. Odważnym polecamy odwiedzić Twierdzę Srebrnogórską nocą, po wcześniejszej rezerwacji biletów. Osoby zafascynowane tematyką wojen i tajemnic militarnych, z pewnością będą usatysfakcjonowane wycieczką do górskiej fortecy. Atrakcja jest otwarta dla odwiedzających przez cały rok.

16. Mała Japonia w Karkonoszach. Atrakcje turystyczne w orientalnym klimacie

Atrakcje Dolnego Śląska pozwalają poczuć klimat japońskiej kultury. Ogród Japoński Siruwia, ul. Brzozowe Wzgórze 8b, Przesieka.

Założyciele niezwykłego Ogrodu Japońskiego Siruwia przygotowali dla zwiedzających atrakcje turystyczne o azjatyckim charakterze. Znajdziecie tutaj niesamowite ścieżki spacerowe prowadzące do miejsc, porośniętych oryginalną roślinnością. Drzewka Bonsai, malownicze strumyki, wodospady, formy skalne i japońskie budowle to tylko kropla w morzu tego, co oferuje Ogród Japoński Siruwia. Kto by pomyślał, że na Dolnym Śląsku działa Muzeum z prywatnymi kolekcjami zbroi japońskich, a oczy cieszą kolekcje miniaturowych drzew, z których niektóre liczą ponad 100 lat? Na terenie obiektu jest też sklep z japońskimi produktami, takimi, jak oryginalne słodycze, herbaty i alkohol. Dzieci nie będą się tutaj nudzić – w Małej Japonii spędzą czas na zabawie w Najwyższy na Dolnym Śląsku Parku Rozrywki. Tunelowe zjeżdżalnie, wysokie liny wspinaczkowe i ogromna piaskownica sprzyjają szaleństwom na świeżym powietrzu. W Ogrodzie mile widziane są również zwierzęta, więc jeśli podróżujecie z psem, nie musicie się martwić koniecznością pozostawienia go poza obiektem. O pełnych godzinach Małą Japonię można zwiedzać z przewodnikiem, który przez ok. 40 minut z pasją będzie Wam opowiadał o tutejszych atrakcjach i niespotykanej roślinności.

17. Tron Liczyrzepy. Podziwiaj Dolny Śląsk z najwyższego punktu Szczelińca Wielkiego

Widok z platformy widokowej przy Tronie Liczyrzepy (źródło zdjęcia: e-gory.com).

Są takie skały, którym nie można odmówić wyjątkowej urody. Przykładem jest licząca dwanaście metrów skała Fotel Pradziada, nazywana również Tronem Dziadka i Tronem Liczyrzepy. Gdzie ją znajdziecie? W Karłowie, na Szczelińcu Wielkim. Liczący 919 m. szczyt Gór Stołowych zwieńczony wzniesieniem w kształcie masywnego fotela to miejsce, z którego rozciąga się wyjątkowy widok na okoliczne pasma górskie. Jeśli uwielbiacie takie atrakcje Dolny Śląsk jest regionem, w którym ich nie brakuje. Zwiedzanie Szczelińca Wielkiego możecie rozpocząć w Karłowie, poruszając się zadbanym, żółtym szlakiem turystycznym. Po drodze pokonacie wiele kamiennych schodów i znajdziecie liczne punkty widokowe, z których da się wypatrzyć m.in. Góry Sowie, Karkonosze, Góry Bardzkie czy Masyw Śnieżnika.

VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady:

  • Jedna gra na jednego użytkownika
  • Regulamin akcji promocyjnej KLIK