Co warto zobaczyć w Karkonoszach

Co zwiedzić w Karkonoszach? Atrakcje i miejsca, które każdy powinien zobaczyć!

Karpacz, Szklarska Poręba, Jelenia Góra i okolice – to miejscowości, z jakimi większość z nas kojarzy Karkonosze. Dzięki położeniu u szczytu najwyższego pasma górskiego Sudetów, miasta te od lat przyciągają turystów z całej Polski, a także zza granicy. Ten wpis powstał dla osób szukających wrażeń i chcących odbyć niezapomnianą podróż po centralnej części Sudetów Zachodnich. Zobaczcie, co warto zwiedzić w Karkonoszach.

Górskie Schronisko Samotnia w Kotle Małego Stawu. Jak tu pięknie!

Jeśli Karkonosze, to oczywiście wyprawy w góry. Nie trzeba jednak od razu rzucać się na głęboką wodę i pierwszego dnia pobytu ruszać na Śnieżkę. Ciekawym miejscem, które warto zobaczyć w Karkonoszach, jest Schronisko PTTK „Samotnia” (1195 m n.p.m.). Dotrzecie do niego ruszając niebieskim szlakiem, prowadzącym od Świątyni Wang. Po około półtoragodzinnej wędrówce leśnymi ścieżkami będziecie u celu. Schronisko ma bogatą historię i jest chętnie odwiedzane przez turystów przez cały rok. Nie można odmówić mu uroku – rustykalne Schronisko jest zlokalizowane w niezwykle malowniczej okolicy i znakomicie wpisuje się w klimat Karkonoszy. Można tu zjeść ciepły posiłek i wypić herbatę, regenerując siły na dalszą wędrówkę. Dla bardziej zmęczonych turystów istnieje możliwość noclegu – w Schronisku znajduje się kilkadziesiąt miejsc noclegowych.

Schronisko Samotnia, Na Śnieżkę 16, Karpacz – Karkonosze (źródło: samotnia.com.pl)

Średniowieczny Zamek Czocha, perła architektoniczna w Karkonoszach

Położony nieopodal Leśnej Zamek Czocha jest jednym z miejsc, które warto zwiedzić w Karkonoszach niezależnie od tego, czy mamy kilka czy kilkadziesiąt lat. To znana atrakcja turystyczna na Dolnym Śląsku, którą najlepiej zwiedzać z przewodnikiem. Okrzyknięta polskim Hogwartem twierdza onieśmiela majestatycznością i bogactwem zbiorów. Podczas wycieczki można poznać historię miejsca i zobaczyć z bliska tajemnicze komnaty, owiane rozmaitymi legendami. W murach imponującego Zamku Czocha znajduje się multimedialna sala tortur, organizowane są tu warsztaty kreatywne dla dzieci, turnieje rycerskie i inne pokazy. Spragnieni wyjątkowych wrażeń mogą wybrać zwiedzanie nocne i w ramach jego przez trzy godziny odkrywać tajne przejścia średniowiecznej twierdzy.

Średniowieczny Zamek Czocha. Wyjątkowe miejsce na mapie Karkonoszy

Ogród Japoński Mała Japonia. Podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni

Każdy, kto zastanawia się, co warto zobaczyć w Karkonoszach, powinien dopisać do swojej wycieczkowej listy Ogród Japoński Siruwia. Można w nim odnaleźć fantastyczną roślinność ułożoną w orientalne kompozycje, wpisujące się w zasady feng shui. Różaneczniki, drzewka bonsai, rododendrony i inne fantastyczne drzewa i krzewy budują w tym miejscu niesamowity klimat. Na terenie obiektu działa sklep z japońskimi produktami oraz kawiarenka, w której serwowane są tradycyjne słodycze i napoje. Mała Japonia to namiastka Japonii w Karkonoszach – tu króluje prostota i swoboda kompozycji, które znakomicie ze sobą harmonizują. Jeśli zamierzacie zwiedzać Karkonosze z dziećmi, w Ogrodzie Siruwia zatrzymacie się na dłużej. Znajduje się tu bowiem Najwyższy Plac Zabaw na Dolnym Śląsku, czyli Park Rozrywki z tunelowymi zjeżdżalniami i ogromną piaskownicą. Podczas, gdy najmłodsi będą szaleć na zjeżdżalniach i linach, starsi mogą zajrzeć do Muzeum z multimedialnym stołem, gdzie obejrzą hologram samuraja i ciekawe eksponaty, związane z kulturą japońską. Do Małej Japonii można szybko dojechać z Karpacza, Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby.

Ogród Japoński Siruwia. Przesieka, obok Karpacza i Jeleniej Góry.

Miniaturowe nie znaczy gorsze! W Karkonoszach trzeba zwiedzić Park Miniatur

Choć wydawać się może, że jest to atrakcja turystyczna głównie dla dzieci, w rzeczywistości również dorośli nie mogą wyjść z podziwu, jak cudowne miejsce oferuje im Dolny Śląsk. W leżących nieopodal Karpacza Kowarach, funkcjonuje Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. To miejsce, w którym znajdziemy najpiękniejsze perełki, jakie skrywają Karkonosze. Miniatury przedstawiające zabytkowe obiekty zostały wykonane w skali 1:25 i stanowią wierne odwzorowanie oryginałów. Zwiedzanie odbywa się w grupach prowadzonych przez animatorów, którzy w interesujący sposób opowiadają o poszczególnych miniaturach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: Pałac Łomnica, Schronisko PTTK nad Łomniczką, Kościół Wang, Słonecznik i inne atrakcje turystyczne Karkonoszy. Bilet upoważnia do całodniowego pobytu na terenie Parku, więc bez obaw zdążycie sfotografować się na tle wszystkich miniatur, a także skorzystać z oferty tutejszej kawiarni i sklepiku z pamiątkami regionalnymi.

Park Miniatur w Kowarach – warto go zobaczyć (źródło: park-miniatur.com)

Karkonosze można zwiedzać miesiącami, każdego dnia poznając nowe zakątki Sudetów Zachodnich. W innych, przygotowanych przez nas artykułach znajdziesz kolejne inspiracje co zwiedzić w Karkonoszach, co zobaczyć w Karpaczu, jakie atrakcje turystyczne kryje Szklarska Poręba i cały Dolny Śląsk. Skorzystaj z naszych małych podpowiedzi i odkrywaj Karkonosze w takim stylu, jaki najbardziej Ci odpowiada!

VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady:

  • Jedna gra na jednego użytkownika
  • Regulamin akcji promocyjnej KLIK