Atrakcje turystyczne Jelenia Góra i okolice

Jelenia Góra i okolice: ciekawe atrakcje turystyczne, o których nie wszyscy wiedzą. Poznaj miejsca, warte odwiedzenia

Województwo dolnośląskie skrywa naprawdę wiele skarbów oraz miejsc godnych odwiedzenia. A jednym z takich z pewnością można nazwać miasto Jelenia Góra, które posiada liczne atrakcje dla sympatyków zapierających dech w piersiach widoków bądź osób, jakie poszukują w wycieczkach niepowtarzalnych, urokliwych pocztówek. Wystarczy spojrzeć chociażby nad ryneczek, należący do grupy najładniejszych w całym województwie! Ale nie będziemy Ci psuć przygody. Sprawdź już teraz najbardziej polecane atrakcje turystyczne miasta Jelenia Góra oraz punkty, mieszczące się w najbliższych okolicach. To idealny poradnik dla każdego, kto planuje weekendową wycieczkę do dolnośląskich Karkonoszy. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostać tam nieco dłużej.

01. Urokliwy rynek jeleniogórski. Najpiękniejszy w regionie?

Urokliwy rynek jeleniogórski. Najpiękniejszy w regionie?
Urokliwy rynek jeleniogórski - fot. źródło: pl.wikipedia.org

Organizatorzy konkursu na najpiękniejszy rynek w województwie dolnośląskim mogą mieć ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony przecież Wrocław, Świdnica i Złotoryja. Z drugiej natomiast Jelenia Góra, która również może pochwalić się niezwykle urokliwym centrum. Wycieczkę po tym mieście rekomendujemy rozpocząć właśnie od ryneczku. Barokowe kamieniczki, zabytkowe baszty czy inne punkty charakterystyczne nadają temu miejscu naprawdę wyjątkowego klimatu. Jesteśmy przekonani, że takie atrakcje turystyczne przypadną do gustu każdemu, kto uwielbia podziwiać tak urokliwe miejsca. Czy jest to rynek ładniejszy od tego we Wrocławiu i mamy nowego mistrza w województwie dolnośląskim? Nie odpowiemy Ci na takie pytanie, natomiast popularność rynku w mieście Jelenia Góra oraz liczba zjawiających się tam turystów mówi sama za siebie.

02. Czerwony jeleń, czyli symbol miasta Jelenia Góra

Czerwony jeleń, czyli symbol miasta Jelenia Góra
Czerwony jeleń, czyli symbol miasta Jelenia Góra - fot. źródło: turystyka.wp.pl / Adobe Stock Vasyl Helevachuk

Pozostając jeszcze na chwilę w samym centrum miasta Jelenia Góra. Na rynku umieszczono jeden z najbardziej charakterystycznych punktów dla lokalnych mieszkańców i turystów. Wystarczy tylko rzucić okiem na najpopularniejsze fotografie z Jeleniej Góry w sieci. Zobaczysz tam instalację z metalu w kształcie jelenia, która stanowi oczywiste nawiązanie do herbu największego miasta na mapie powiatu karkonoskiego. Czerwony jeleń długo stał przy ul. Konstytucji 3 Maja u wyjazdu z Jeleniej Góry do Wrocławia, natomiast za zgodą władz miasta przeniesiono go w okolice ratusza.

03. Deptak Uzdrowisko Cieplice

Deptak Uzdrowisko Cieplice
Deptak Uzdrowisko Cieplice - fot. źródło: dzienniklodzki.pl

„Ten deptak to świetne miejsce na relaksujący spacer” czy „bardzo ładne i klimatyczne miejsce” – to zaledwie dwie z naprawdę wielu pozytywnych opinii Deptaku Uzdrowisko Cieplice, jakie masz okazję podziwiać w internecie. Czy są one zgodne ze stanem faktycznym? Zdecydowanie! Niewiele osób wie, ale miasto Jelenia Góra praktycznie w ogóle nie ucierpiało podczas II wojny światowej. I stąd też klimatyczne atrakcje turystyczne, zachowane w niemalże perfekcyjnym stanie. Deptak jest więc wypełniony po brzegi historycznymi budynkami oraz powstał w otoczeniu aż czterech pasm górskich: Karkonoszy, Gór Izerskich, Góry Kaczawskich i Rudawy Janowickiej. To najstarsze tego typu uzdrowisko w Polsce, gdzie na każdym kroku spotkasz coś wartego obserwacji.

04. Baszta i Brama Wojanowska w Jeleniej Górze

Baszta i Brama Wojanowska w Jeleniej Górze
Baszta i Brama Wojanowska w Jeleniej Górze - fot. źródło: polska-org.pl

Tutaj aż kipi historią. Do 1775 roku w tym miejscu stała duża brama, którą wzmocniono mostem zwodzonym, fosą oraz kratą z naprawdę masywnymi drzwiami. Baszta i Brama Wojanowska jest więc średniowieczną fortyfikacją, jaką nie sposób było zdobyć. Obecnie zachowana pochodzi z 1776 roku i zaprojektowano ją na styl stricte barokowy. Posiada ręcznie wykonane herby miasta Jelenia Góra oraz regionów Śląska i Prus. Jest zdecydowanie najwyższą tego typu konstrukcją w województwie dolnośląskim i w przeszłości pełniła funkcję nie tylko obronną. W środku zostały umieszczone lochy, gdzie zamykano skazańców.

05. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida

A teraz coś dla fanów wydarzeń kulturowych. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida debiutował w Jeleniej Górze w 1904, a na jego deskach w całej historii pojawiło się wiele wybitnych aktorów. Wśród nich między innymi Franciszek Pieczka, znany z roli Gustlika w serialu „Czterej Pancerni i Pies”, Adam Hanuszkiewicz, debiutujący rolą Wacława w „Zemście” Fredry czy choćby Wiesław Gołas, mający na swoim koncie dziesiątki niezapomnianych filmów i seriali. Wcześniej już tutaj wspomniani „Czterej Pancerni i Pies” oraz „Poszukiwany, poszukiwana” to tylko dwa przykłady z niezwykle bogatej historii aktora. Teatr realizuje spektakle i koncerty po dziś dzień, znajdziesz go przy Alei Wojska Polskiego 38. Takie atrakcje turystyczne z pewnością przypadną do gustu niemal każdemu, kto jest spragniony dobrych wydarzeń kulturalnych. Zwłaszcza w tak historycznym i pięknym miejscu.

06. Kościół Łaski – lokalna kopia kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie

Kościół Łaski – lokalna kopia kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie
Kościół Łaski – lokalna kopia kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie - fot. źródło: pl.wikipedia.org

To zdecydowanie katolicka wizytówka miasta Jelenia Góra. Piękny Kościół Łaski był jednym z sześciu budynków, które powstały po podpisaniu w 1709 roku ugody altransztadzkiej. Podobne zbudowano w Żaganiu, Kamiennej Górze, Kożuchowie, Cieszynie oraz w Miliczu. Wzniesiono go na cześć wdzięczności Szwedom, dlatego też Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze stanowi wierną kopię kościoła św. Katarzyny ze Sztokholmu. Polecamy zwłaszcza odwiedzić środek świątyni – naprawdę imponuje i zachwyca trzypiętrowym balkonem, bogactwem barokowych ornamentów i olśniewających malowideł.

07. Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze
Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze

Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego to jeden z kilku oddziałów Muzeum Karkonoskiego Jelenia Góra. Na spragnionych historycznej wiedzy turystów czekają tutaj atrakcje w postaci pojazdów czy sprzętu wojskowego. Zwiedzanie odbywa się całkowicie bez przewodnika, a więc masz dowolność tego, co i kiedy chcesz zobaczyć. A uwierz nam na słowo – jest na czym zawiesić oko, ponieważ takie atrakcje turystyczne to doskonała okazja do zweryfikowania, jak militaria zmieniały się na przestrzeni kilkudziesięciu bądź nawet kilkuset lat. To również idealna sposobność, aby zapoznać się z najważniejszymi dziejami w historii Polski oraz województwa dolnośląskiego. I chociaż sama Jelenia Góra nie ucierpiała podczas drugiej wojny światowej, to przekaz płynący bezpośrednio z eksponatów wojskowych jest naprawdę godny uwagi.

08. Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy - fot. źródło: wroclaw.wyborcza.pl

Miasto Jelenia Góra położone jest zaraz obok Karkonoszy, a więc nasze atrakcje turystyczne wręcz muszą być uzupełnione o Karkonoski Park Narodowy, który od 16 stycznia 1959 roku funkcjonuje na powierzchni blisko sześciu tysięcy hektarów. Co prawda na zwiedzanie całego rezerwatu musisz przeznaczyć zdecydowanie więcej niż jeden weekend, natomiast warto się tam wybrać głównie ze względu na atrakcje w postaci: Śnieżki, Wodospadu Szklarki, Szrenicy, mnóstwa klimatycznych i historycznych schronisk czy z uwagi na fakt niesamowitych walorów przyrodniczych. Jesteśmy pewni, że w Karkonoskim Parku Narodowym spędzisz niezapomniane godziny, wypełnione niemal po brzegi turystycznymi wrażeniami z najwyższej półki.

09. Ruiny Zamku Chojnik Jelenia Góra

Ruiny Zamku Chojnik Jelenia Góra
Ruiny Zamku Chojnik Jelenia Góra - fot. źródło: interferie.pl

Położone na wysokości 627 m n.p.m. nad dzielnicą Jeleniej Góry – Sobieszowem ruiny zamku to jedna z najlepiej ocenianych atrakcji turystycznych w mieście. Został on zbudowany w XIV wieku z inicjatywy księcia Bolka II, jako jeden z kluczowych elementów systemu fortyfikacji dla granic księstwa. Zamek Chojnik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ruin na Dolnym Śląsku. Często rozgrywane są tam pokazowe turnieje rycerskie oraz organizowane są różne zabawy dla wszystkich mieszkańców Jeleniej Góry. Do budowli prowadzą dwa proste szlaki, więc dostanie się tam każda osoba. Pieszo bądź rowerem – do wyboru, do koloru.

10. Góra Szybowcowa – najpiękniejszy punkt widokowy na Karkonosze

Góra Szybowcowa – najpiękniejszy punkt widokowy na Karkonosze
Góra Szybowcowa – najpiękniejszy punkt widokowy na Karkonosze - fot. źródło: wiezedolnegoslaska.pl

Mamy też atrakcje turystyczne dla miłośników podziwiania pięknych panoram, a Jelenia Góra na tym polu wypada naprawdę ciekawie. Za najpopularniejszy, naturalny punkt widokowy uznaje się Górę Szybowcową, czyli szczyt Gór Kaczawskich. Co prawda ma raptem 561 metrów, ale z jej wierzchołka wyłania się piękny widok na miasto Jelenia Góra i pobliskie Karkonosze. Spotkasz tam również lotnisko pod opieką jeleniogórskiego Areoklubu. Kilka razy w roku organizowane są tutaj najróżniejsze zawody: samolotowe, szybowcowe bądź spadochronowe.

11. Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej
Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej - fot. źródło: polskazachwyca.pl

Francuska Dolina Loary, ale to Jelenia Góra! Musisz poświęcić tylko kwadrans drogi od centrum miasta, aby zobaczyć czarujące pałacyki oraz zamki, które wiele osób porównuje właśnie do Doliny Loary we Francji. To doskonały przykład na to, że okolice Jeleniej Góry mogą zaproponować Ci naprawdę świetne oraz oryginalne atrakcje. Szczególną uwagę zalecamy poświecić na Pałac-Zamek w Karpnikach, Pałac w Łomnicy, Pałac w Wojanowie czy Paulinum Jelenia Góra. Jedno jest pewne. To miejsce, gdzie znajdziesz najpiękniejsze pałacyki w kotlinie jeleniogórskiej.

12. Zamek Księcia Henryka w Staniszowie

Zamek Księcia Henryka w Staniszowie
Zamek Księcia Henryka w Staniszowie - fot. źródło: gorskasciezka.pl

W bliskiej okolicy Jeleniej Góry odnajdziecie także zbudowany w 1806 roku zamek myśliwski. Zafundował go sam książę Henryk – stąd też nazwa budowli. Do szczytu Wzgórza Grodna, gdzie ulokowano zamek, prowadzą trzy szlaki turystyczne. Na najdłuższy musisz poświęcić 30 minut spaceru, natomiast szlakiem niebieskim z Marczyc dostaniesz się do Zamku Księcia Henryka w zaledwie kwadrans. Z wierzchołka Wzgórza Grodna rozpościera się piękny widok na niemal całe pasmo Karkonoszy. Sprawne oko zauważy stąd Śnieżkę, Śnieżne Kotły i kilka okolicznych miast. Polecamy takie atrakcje turystyczne, zwłaszcza że w okolicy Jeleniej Góry nie ma aż tak dużo klimatycznych miejsc, od jakich po prostu bije historią. Bilet wstępu na zamek kosztuje 5 zł.

13. Rudawy Janowickie i Góry Sokole

Rudawy Janowickie i Góry Sokole
Rudawy Janowickie i Góry Sokole - fot. źródło: pl.wikipedia.org

Interesują Cię nieodkryte jeszcze atrakcje turystyczne w okolicy Jeleniej Góry? Dobrym wyborem mogą okazać się Rudawy Janowickie, czyli szalenie czarujące pasmo górskie w cieniu Karkonoszy. Spacer przez schronisko Szwajcarka, Sokolik oraz Krzyżną Górę to zdecydowanie trzy najlepsze rekomendacje w zakresie zwiedzania tej strony Sudetów Zachodnich. Mają one kapitalną historię, ponieważ to właśnie tam pierwsze wspinaczkowe kroki stawiała legendarna Wanda Rutkiewicz, pierwsza Europejka zdobywająca sławny Mount Everest oraz pierwsza kobieta, która stanęła na szczycie góry K2. O dziedzictwie Polki przypomina mural umieszczony w okolicy Gór Sokolich, co sprawia że znajdziesz tam naprawdę wiele atrakcji turystycznych. Miejsce idealne dla każdego, kto kocha górskie wycieczki. W akompaniamencie pięknych okoliczności przyrody rzecz jasna.

14. Karkonosze, czyli prawdziwa skarbnica atrakcji w okolicy Jeleniej Góry

Karkonosze, czyli prawdziwa skarbnica atrakcji w okolicy Jeleniej Góry
Karkonosze, czyli prawdziwa skarbnica atrakcji w okolicy Jeleniej Góry - fot. źródło: karpacz.com.pl

Jelenia Góra często stanowi miasto bazowe dla turystów, którzy planują zwiedzanie Karkonoszy. Zaledwie kilkanaście minut drogi do Szklarskiej Poręby czy Karpacza sprawia, że na liście naszych atrakcji powinny znaleźć się takie pozycje, jak chociażby Śnieżka – wizytówka okolicy, Szrenica i Śnieżne Kotły. Nie możemy zapominać również o klimatycznych schroniskach, z których niemal bije niesamowitą, wieloletnią historią. Koniecznie odwiedź kultowe schronisko Samotnia, jeżeli planujesz swój wyjazd do Karkonoszy, a miasto Jelenia Góra to punkt początkowy wycieczki. Z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że popularne atrakcje turystyczne zachodniej części polskich Sudetów są dzielone przez wszystkie wymienione tutaj miasta. Także jest co zwiedzać!

15. Jezioro Modre w Siedlęcinie. Ciekawe miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową

Jezioro Modre na rzece Bóbr. Siedlęcin, 7 km od Jeleniej Góry (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Brak pomysłu na aktywne spędzenie czasu? Zaplanujcie wycieczkę nad Jezioro Modre. To sztuczny zbiornik, zlokalizowany w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Nad jego taflą rozciąga się kładka, z której można podziwiać walory przyrodnicze miejsca. Tuż przy jeziorze znajduje się Gościniec Perła Zachodu z wieżą widokową. Jeśli Waszą bazą wypadową jest Jelenia Góra, nad Jezioro Modre dotrzecie pieszo odnowioną trasą spacerową (godzinny spacer) lub rowerami, pokonując dobrze oznakowane szlaki turystyczne.

16. Okole, czyli punkt widokowy w Górach Kaczawskich – najwyższy szczyt pasma

Punkt widokowy Okole, 14 km od Jeleniej Góry (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Na wysokości 718 m n.p.m. znajdziecie szczyt Okole, który jest nie tylko najwyższym szczytem Północnego Grzbietu Gór Kaczawskich, ale też wygasłym wulkanem. Jeżeli interesują Was zapierające dech w piersiach atrakcje turystyczne Jelenia Góra i okolice trochę ich skrywają! Punkt widokowy Okole to idealne miejsce na wycieczkę samochodową (z Jeleniej Góry można tu dojechać drogą 365, kierując się na Chrośnicę i Lubiechową – trasa liczy 14 km). Po przyjechaniu na miejsce, należy kierować się pieszo szlakiem turystycznym pod górkę (ok. 1600 m, 30-minutowy spacer). Na szczycie znajduje się drewniana platforma widokowa i budka, w której można urządzić piknik.

17. Siruwia, Ogród Japoński Mała Japonia. Przygoda w orientalnym klimacie

Ogród Japoński Siruwia, Przesieka, 14 km od Jeleniej Góry

Wymieniając ciekawe miejsca koło Jeleniej Góry, nie sposób pominąć Małej Japonii. Jest to Ogród Japoński, położony w Przesiece. Bogate kolekcje orientalnych nasadzeń, z których część liczy ponad 100 lat, cieszą oko i pobudzają zmysły. W Ogrodzie Siruwia można odnaleźć zjawiskowe drzewka bonsai i kilka tysięcy różaneczników. Wszystkie kompozycje są harmonijne i zgodne z zasadami feng shui. W Małej Japonii czekają też atrakcje dla najmłodszych, w tym najwyższy na Dolnym Śląsku plac zabaw. Ponadto w Ogrodzie znajduje się kawiarenka i sklep z produktami japońskimi. Całości dopełnia muzeum z kolekcją zbroi i 800-letnim mieczem Tachi. Dojazd samochodem do Ogrodu Siruwia z centrum Jeleniej Góry zajmuje ok. 20 minut i zdecydowanie warto uwzględnić taką wycieczkę w swoich planach, zabierając na nią całą rodzinę.

18. Muzeum Karkonoskie – Jelenia Góra i jej tajemnice. Polecamy tutaj zajrzeć

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. ul. Matejki 28, Jelenia Góra (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Ziemia jeleniogórska jest pięknym regionem z długą historią, która zainteresuje każdego. W Muzeum Karkonoskim można poznać bliżej Jelenią Górą i jej okolice, a także zgłębić tajniki, związane z etnografią regionu. Dla zwiedzających przygotowano kilka wystaw stałych, w tym robiącą duże wrażenie wystawę z umeblowaną wiejską chałupą. Ponadto Muzeum regularnie opracowuje ciekawe wystawy czasowe. Chcąc obejrzeć najlepsze atrakcje turystyczne w Jeleniej Górze, obowiązkowo udajcie się tutaj. Wcześniej jednak sprawdźcie, czy nie obowiązują promocje – np. bezpłatny wstęp w środy.

19. Barokowy Pałac w Łomnicy. Magiczne miejsce tuż obok Jeleniej Góry

Pałac Łomnica, bliskie okolice Jeleniej Góry (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Atrakcje w okolicy Jeleniej Góry zaskakują zróżnicowaniem. To zarówno przepiękne miejsca z widokiem na pasma górskie, jak też muzea i folwarki. Niecałe 9 km od centrum miasta, w miejscowości Łomnica natraficie na klimatyczny obiekt, którego historia sięga XVII wieku. Pałac w Łomnicy kryje w sobie ciekawe miejsca, otwarte dla zwiedzających. Muzeum z multimedialną wystawą, eleganckie apartamenty i pałacowa restauracja zapraszają turystów, spragnionych przeniesienia się w czasie i odkrywania dworskich klimatów. Na terenie obiektu mieści się piekarnia, Lniany Dom Towarowy oraz Sklep Folwarczny, w którym można zaopatrzyć się w regionalne produkty.

20. Wieża widokowa „Grzybek”, malownicze Wzgórze Krzywoustego

Wieża „Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego, Jelenia Góra (źródło zdjęcia: polska-org.pl)

Jelenia Góra sprzyja spacerom, podczas których można odkrywać okolice i podziwiać miasto z różnych perspektyw. Bardzo ciekawe miejsce na pieszą wycieczkę to Wzgórze Krzywoustego, na którym według legendy Bolesław Krzywousty miał założyć gród. Z wieży, nazywanej Grzybkiem z powodu dachu o charakterystycznym kształcie, rozpościera się widok na inne atrakcje turystyczne Karkonoszy, część uzdrowiskową miasta, a nawet Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Z centrum Jeleniej Góry na wieżę prowadzi zadbany zielony szlak, a cały spacer zajmuje niecały kwadrans. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Mamy nadzieję, że wybrane przez nas atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca regionu pozwolą Wam jeszcze lepiej poznać okolicę. Jelenia Góra to doskonały kierunek na wycieczkę, podczas której można odkrywać walory turystyczne tutejszych terenów. Na naszej stronie znajdziecie również inne zestawienia, zbierające atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby, najlepsze miejsca i atrakcje w Karpaczu oraz liczne inspiracje wycieczkowe dla osób, kochających Dolny Śląsk.

VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady:

  • Jedna gra na jednego użytkownika
  • Regulamin akcji promocyjnej KLIK