Atrakcje turystyczne Jelenia Góra i okolice

Atrakcje turystyczne Szklarska Poręba i okolice
3 marca 2021
Poznaj świat podczas wypoczynku w Karpaczu! Które atrakcje mają najwięcej walorów dydaktycznych?
10 maja 2021

Jelenia Góra i okolice: ciekawe atrakcje turystyczne, o których nie wszyscy wiedzą. Poznaj miejsca, warte odwiedzenia

Dolny Śląsk skrywa wiele skarbów i ukrytych miejsc, o których nie wszyscy turyści słyszeli. Jeśli zwiedziliście już najciekawsze miejsca w Jeleniej Górze, pora wybrać się dalej i poszukać innych atrakcji. W okolicy też można natrafić na niezwykłe punkty widokowe, trasy spacerowe i urokliwe miejsca, w których warto spędzić co najmniej kilka godzin. Wybraliśmy mniej znane atrakcje turystyczne, jakie oferuje Jelenia Góra i okolice. Odkrywajcie dolnośląskie regiony!

Jezioro Modre w Siedlęcinie. Ciekawe miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową

Brak pomysłu na aktywne spędzenie czasu? Zaplanujcie wycieczkę nad Jezioro Modre. To sztuczny zbiornik, zlokalizowany w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Nad jego taflą rozciąga się kładka, z której można podziwiać walory przyrodnicze miejsca. Tuż przy jeziorze znajduje się Gościniec Perła Zachodu z wieżą widokową. Jeśli Waszą bazą wypadową jest Jelenia Góra, nad Jezioro Modre dotrzecie pieszo odnowioną trasą spacerową (godzinny spacer) lub rowerami, pokonując dobrze oznakowane szlaki turystyczne.

Jezioro Modre na rzece Bóbr. Siedlęcin, 7 km od Jeleniej Góry (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Okole, czyli punkt widokowy w Górach Kaczawskich – najwyższy szczyt pasma

Na wysokości 718 m n.p.m. znajdziecie szczyt Okole, który jest nie tylko najwyższym szczytem Północnego Grzbietu Gór Kaczawskich, ale też wygasłym wulkanem. Jeżeli interesują Was zapierające dech w piersiach atrakcje turystyczne Jelenia Góra i okolice trochę ich skrywają! Punkt widokowy Okole to idealne miejsce na wycieczkę samochodową (z Jeleniej Góry można tu dojechać drogą 365, kierując się na Chrośnicę i Lubiechową – trasa liczy 14 km). Po przyjechaniu na miejsce, należy kierować się pieszo szlakiem turystycznym pod górkę (ok. 1600 m, 30-minutowy spacer). Na szczycie znajduje się drewniana platforma widokowa i budka, w której można urządzić piknik.

Punkt widokowy Okole, 14 km od Jeleniej Góry (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Siruwia, Ogród Japoński Mała Japonia. Przygoda w orientalnym klimacie

Wymieniając ciekawe miejsca koło Jeleniej Góry, nie sposób pominąć Małej Japonii. Jest to Ogród Japoński, położony w Przesiece. Bogate kolekcje orientalnych nasadzeń, z których część liczy ponad 100 lat, cieszą oko i pobudzają zmysły. W Ogrodzie Siruwia można odnaleźć zjawiskowe drzewka bonsai i kilka tysięcy różaneczników. Wszystkie kompozycje są harmonijne i zgodne z zasadami feng shui. W Małej Japonii czekają też atrakcje dla najmłodszych, w tym najwyższy na Dolnym Śląsku plac zabaw. Ponadto w Ogrodzie znajduje się kawiarenka i sklep z produktami japońskimi. Całości dopełnia muzeum z kolekcją zbroi i 800-letnim mieczem Tachi. Dojazd samochodem do Ogrodu Siruwia z centrum Jeleniej Góry zajmuje ok. 20 minut i zdecydowanie warto uwzględnić taką wycieczkę w swoich planach, zabierając na nią całą rodzinę.

Ogród Japoński Siruwia, Przesieka, 14 km od Jeleniej Góry

Muzeum Karkonoskie – Jelenia Góra i jej tajemnice. Polecamy tutaj zajrzeć

Ziemia jeleniogórska jest pięknym regionem z długą historią, która zainteresuje każdego. W Muzeum Karkonoskim można poznać bliżej Jelenią Górą i jej okolice, a także zgłębić tajniki, związane z etnografią regionu. Dla zwiedzających przygotowano kilka wystaw stałych, w tym robiącą duże wrażenie wystawę z umeblowaną wiejską chałupą. Ponadto Muzeum regularnie opracowuje ciekawe wystawy czasowe. Chcąc obejrzeć najlepsze atrakcje turystyczne w Jeleniej Górze, obowiązkowo udajcie się tutaj. Wcześniej jednak sprawdźcie, czy nie obowiązują promocje – np. bezpłatny wstęp w środy.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. ul. Matejki 28, Jelenia Góra (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Barokowy Pałac w Łomnicy. Magiczne miejsce tuż obok Jeleniej Góry

Atrakcje w okolicy Jeleniej Góry zaskakują zróżnicowaniem. To zarówno przepiękne miejsca z widokiem na pasma górskie, jak też muzea i folwarki. Niecałe 9 km od centrum miasta, w miejscowości Łomnica natraficie na klimatyczny obiekt, którego historia sięga XVII wieku. Pałac w Łomnicy kryje w sobie ciekawe miejsca, otwarte dla zwiedzających. Muzeum z multimedialną wystawą, eleganckie apartamenty i pałacowa restauracja zapraszają turystów, spragnionych przeniesienia się w czasie i odkrywania dworskich klimatów. Na terenie obiektu mieści się piekarnia, Lniany Dom Towarowy oraz Sklep Folwarczny, w którym można zaopatrzyć się w regionalne produkty.

Pałac Łomnica, bliskie okolice Jeleniej Góry (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Wieża widokowa „Grzybek”, malownicze Wzgórze Krzywoustego

Jelenia Góra sprzyja spacerom, podczas których można odkrywać okolice i podziwiać miasto z różnych perspektyw. Bardzo ciekawe miejsce na pieszą wycieczkę to Wzgórze Krzywoustego, na którym według legendy Bolesław Krzywousty miał założyć gród. Z wieży, nazywanej Grzybkiem z powodu dachu o charakterystycznym kształcie, rozpościera się widok na inne atrakcje turystyczne Karkonoszy, część uzdrowiskową miasta, a nawet Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Z centrum Jeleniej Góry na wieżę prowadzi zadbany zielony szlak, a cały spacer zajmuje niecały kwadrans. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Wieża „Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego, Jelenia Góra (źródło zdjęcia: polska-org.pl)

Mamy nadzieję, że wybrane przez nas atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca regionu pozwolą Wam jeszcze lepiej poznać okolicę. Jelenia Góra to doskonały kierunek na wycieczkę, podczas której można odkrywać walory turystyczne tutejszych terenów. Na naszej stronie znajdziecie również inne zestawienia, zbierające atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby, najlepsze miejsca i atrakcje w Karpaczu oraz liczne inspiracje wycieczkowe dla osób, kochających Dolny Śląsk.

VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady:

  • Jedna gra na jednego użytkownika
  • Regulamin akcji promocyjnej KLIK