Atrakcje turystyczne Szklarska Poręba i okolice

Doskonałe miejsce na wycieczkę. Oto Szklarska Poręba i jej atrakcje turystyczne

Szukasz ciekawego miejsca na weekendową wycieczkę w województwie dolnośląskim? Zależy Ci wyłącznie na znalezieniu kilku naprawdę intrygujących miejsc do zwiedzania? Szklarska Poręba to najlepsza odpowiedź na tego typu pytania! Zwłaszcza, jeżeli rozglądasz się za krótkim urlopem w malowniczych okolicach powiatu karkonoskiego. Obfituje on w wiele wartych zobaczenia punktów na mapie prawdziwych odkrywców! Niżej przedstawiamy Ci atrakcje turystyczne miasta Szklarska Poręba, jakich po prostu nie możesz przegapić. Zobacz nasz poradnik i ruszaj w drog

01. Wodospad Kamieńczyka Szklarska Poręba

Wodospad Kamieńczyka Szklarska Poręba
Wodospad Kamieńczyka Szklarska Poręba - fot. źródło: interferie.pl

Fotografia tego miejsca będzie zdobić lwią część pocztówek z miasta Szklarska Poręba. Nic więc dziwnego, że Wodospad Kamieńczyka, jako atrakcja turystyczna, jest swego rodzaju wizytówkę miejscowości zlokalizowanej w rodzimych Karkonoszach. To zdecydowanie najwyżej położony wodospad w tym regionie (846 metrów nad poziomem morza). Możesz do niego dojść kilkoma popularnymi szlakami, prowadzącymi bezpośrednio ze Szklarskiej Poręby, gdzie najkrótszy będzie miał zaledwie 4 km długości. Dlaczego warto wybrać się nad Wodospad Kamieńczyka? Widoki czy klimat tego miejsca stanowią najlepszą odpowiedź na tego typu pytanie. Dodamy jeszcze, że trasy prowadzące do najpopularniejszego punktu turystycznego Szklarskiej Poręby nie są wymagające. Śmiało możesz więc zabrać się na spacer razem całą rodziną! Zwłaszcza, że u stóp wodospadu znajduje się schronisko, gdzie w razie potrzeby zjesz pyszny, ciepły posiłek!

02. Wodospad Szklarki w okolicach Szklarskiej Poręby

Wodospad Szklarki w okolicach Szklarskiej Poręby
Wodospad Szklarki w okolicach Szklarskiej Poręby - fot. źródło: szklarska-poreba.pl

Czy Szklarska Poręba oraz okolice tego miasta stoją wodospadami? Zdecydowanie tak, ponieważ obok Kamieńczyka, polecanym do odwiedzenia miejscem będzie Wodospad Szklarki, mieszczący się na terenach Karkonoskiego Parku Narodowego. To drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Charakteryzuje się malowniczymi widokami i klimatycznych schroniskiem PTTK „Kochanówka”. Rekomendujemy wybrać się tam z całą rodziną bądź przyjaciółmi, ponieważ trasa – podobnie jak w przypadku Wodospadu Kamieńczyka – z pewnością nie należy do trudnych. Takie atrakcje turystyczne w okolicach Szklarskiej Poręby to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu wolnego. Pamiętaj tylko o konieczności opłaty za bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego. W chwili umieszczania tego poradnika, cena wejściówki wynosi zaledwie 8 zł dla osoby dorosłej oraz 4 zł dla uczniów, studentów, emerytów oraz osób niepełnosprawnych.

03. Sławny Zakręt Śmierci

Sławny Zakręt Śmierci
Sławny Zakręt Śmierci - fot. źródło: rmf24.pl / Shutterstock

Kolejnym bardzo rozpoznawalnym elementem turystycznej mapy miasta Szklarska Poręba będzie Zakręt Śmierci, który pełni funkcję ciekawostki oraz panoramy z przepięknym widokiem na niemal całe Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Jego nazewnictwo nie jest przypadkowe. Lata temu w tym miejscu masowo dochodziło do wypadków komunikacyjnych, a najpoważniejszym z nich uznano spadek w przepaść kilku ciężarówek z radzieckimi żołnierzami w 1945 roku. Powstał on na zboczu Czarnej Góry na wysokości 755 m n.p.m. i łączy Szklarską Porębę ze Świardowem Zdrój. Jest to nader ciekawa atrakcja turystyczna. Głównie ze względu na swój ostry promień czy też niezwykle mroczną historię. Dziś Zakręt Śmierci jest już o wiele bezpieczniejszym miejscem niż kilkadziesiąt lat wcześniej. Mimo to, kierowcom w tym miejscu zaleca się szczególną ostrożność i dopasowanie prędkości do panujących akurat warunków.

04. Chybotek w Górach Izerskich

Chybotek w Górach Izerskich
Chybotek w Górach Izerskich - fot. źródło: szklarskaporeba.net

Interesują Cię nietypowe atrakcje turystyczne do zwiedzania w trakcie dłuższych czy też krótszych urlopów w polskich Karkonoszach? Szklarska Poręba przygotowała kilka ciekawych propozycji. A jedną z nich jest Chybotek. I teraz pytanie: czy granitowa grupa skalna może być punktem na mapie turystycznej, który po prostu trzeba zobaczyć? Popularność głazu o imponującej średnicy 4 metrów wyraźnie potwierdza taką tezę. Prowadzą do niego dwa, stosunkowo łatwe szlaki turystyczne, gdzie od parkingu przy Szklarce czeka na Ciebie do pokonania zaledwie 700-metrowa trasa o łagodnych sumach podejść. Ważący kilkadziesiąt ton Chybotek to doskonały pretekst do spaceru po Górach Izerskich. A takie atrakcje turystyczne uwielbiają nie tylko pasjonaci górskich wycieczek!

05. Szrenica – najwyższy szczyt w okolicach Szklarskiej Poręby

Szrenica – najwyższy szczyt w okolicach Szklarskiej Poręby
Szrenica – najwyższy szczyt w okolicach Szklarskiej Poręby

W naszym poradniku nie mogło zabraknąć czegoś dla fanów zdobywania szczytów górskich. W momencie, kiedy na Twoim turystycznym celowniku znajduje się Szklarska Poręba, polecamy też od razu przygotować się pod wejście na Szrenicę. To wyraźnie dominujący nad miastem szczyt, a jego wierzchołek stanowi znakomity punkt widokowy z zapierającą dech w piersiach panoramą na Karkonosze. Szrenica (1362 m n.p.m.) posiada krzesełkową kolej linową oraz schronisko górskie „Szrenica”. Śmiało możesz wybrać się tam nie tylko zimą, ale również latem. Widoki w obu tych przypadkach z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym turystom.

06. Szrenica Ski Arena

Szrenica Ski Arena
Szrenica Ski Arena

W zdecydowanej większości przypadków góry kojarzą się z aktywnym wypoczynkiem w postaci szusowania na nartach. Szklarska Poręba nie zawiedzie Cię, jeżeli szukasz odskoczni do zwykłych spacerów po Karkonoszach czy zwiedzania innego rodzaju atrakcji turystycznych. Zabierz sprzęt i wybierz się na Szrenica Ski Arena, gdzie czekają na Ciebie wyjątkowe trasy o łącznej długości 12 kilometrów z systemem sztucznego naśnieżania. Zróżnicowane stopniu zaawansowania czy wysoka przepustowość wyciągów to coś, co charakteryzuje największy tego typu stok w Karkonoszach. Co ciekawe, Szrenica Ski Arena posiada również urokliwe szlaki dla pieszych. Zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie gór. Kto powiedział, że atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie powinny kończyć się na klasycznych rozwiązaniach, prosto z najbardziej powszechnych poradników!

07. Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły - fot. źródło: pl.wikipedia.org

Pozostając w klimatach stricte górskich wycieczek – Śnieżne Kotły. Kolejny obowiązkowy punkt na mapie atrakcji turystycznych w mieście Szklarska Poręba. Stanowią idealną panoramę widokową na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie czy inne charakterystyczne dla tej okolicy szczyty. Warto jednak podkreślić, że wspinaczka na wierzchołek położony na wysokości 1490 metrów nad poziomem morza jest dość wymagający oraz męczący. Zwłaszcza, dla niezaprawionych turystów. Mimo to widoki wraz z niesamowitymi walorami przyrodniczymi sprawiają, że warto wybrać się na Śnieżne Kotły, niezależnie od pory roku. Tego typu atrakcje turystyczne po prostu musisz zobaczyć!

08. Mała Szklarska Pętla i inne trasy rowerowe

Mała Szklarska Pętla i inne trasy rowerowe
Mała Szklarska Pętla i inne trasy rowerowe - fot. źródło: pl.wikipedia.org

Szklarska Poręba rajem dla narciarzy? Zdecydowanie się zgodzimy! Ale nie możemy zapomnieć też o rowerzystach, którzy w tym mieście znajdą 19 ścieżek rowerowych o zróżnicowanych poziomach trudności. Na szczególną uwagę zasługuje trasa numer 1 „Mała Szklarska Pętla” która dedykowana będzie dla posiadaczy rowerów górskich bądź dobrej klasy gravelów. Prowadzi ona przez popularne atrakcje turystyczne, w tym chociaż przez wspomniany już tutaj Chybotek. Długość 13 kilometrów jest optymalna zarówno dla doświadczonych rowerzystów, jak i dla początkujących amatorów. Co więcej, w Szklarskiej Porębie bez problemów możesz przemieszczać się również rowerami stricte szosowymi bądź miejskimi. Wiele tras rowerowych wyznaczonych zostało przy drogach typowo asfaltowych, z uwzględnieniem poziomu natężenia ruchu. Takie atrakcje turystyczne udowadniają, że Szklarska Poręba ma do zaoferowania więcej sportu, niż mogłoby się to wydawać. Zwłaszcza, że w okresie wiosenno-letnim ciężko o uprawianie narciarstwa!

09. Górska Plaża Rabarbar Szklarska Poręba

Górska Plaża Rabarbar Szklarska Poręba
Górska Plaża Rabarbar Szklarska Poręba

A teraz czas na nieco bardziej kreatywną i niestandardową opcję na spędzenie wolnego czasu w mieście Szklarska Poręba. Nie ma co ukrywać. Atrakcje turystyczne w tym właśnie miejscu będą wymagać od Ciebie dość sporych nakładów sił. Zwłaszcza, jeżeli planujesz zwiedzić od deski do deski najpopularniejsze punkty na mapie każdego turysty. Szukasz miejsca na odpoczynek? Tutaj doskonale sprawdzi się Górska Plaża Rabarbar Szklarska Poręba, czyli doskonałe połączenie dwóch światów: beach barowskiej sielanki oraz górskiego klimatu. To atrakcja polecana w okresie letnim bądź wiosennym, kiedy to Szklarska Poręba przyjmuje naprawdę multum turystów. I zaryzykujemy stwierdzenie, że Górska Plaża Rabarbar to jedyne takie miejsce, gdzie w spokoju możesz rozłożyć się na leżaku i posłuchać popularnych przebojów radiowych z ulubionym napojem w ręku.

10. Park Ducha Gór i pięć domków tematycznych

Park Ducha Gór i pięć domków tematycznych
Park Ducha Gór i pięć domków tematycznych - fot. źródło: moksial.pl

Park Ducha Gór w mieście Szklarska Poręba spodoba się każdemu: głodnemu wiedzy dziecku oraz dorosłemu, pragnącemu w cieszy i spokoju zrelaksować się pomiędzy zwiedzaniem kolejnych dość istotnych atrakcji turystycznych na mapie Szklarskiej Poręby. Klimatyczny Park Ducha Gór stanowi około 4,5 hektara terenów zielonych, a na nich przeprowadzono trasy prowadzące do ciekawych i niespotykanych nigdzie indziej gatunków roślin. Na terenie parku znajdują się również tematyczne domki: Chata Wodnika Pożytecznego, Chata Tajemna, Gościniec Ducha Gór, Chata Skrzata z mchu i paproci, Chata Rzepichy Zielarki. Głównym założeniem Parku Ducha Gór jest promocja edukacji ekologicznej. Sezonowo organizowane są tam tematyczne lekcje przyrodnicze w plenerze. Można więc połączyć przyjemne z pożytecznym/ Wybierz atrakcje turystyczne dla dzieci i młodzieży!

11. Młyn Świętego Łukasza w Szklarskiej Porębie

Młyn Świętego Łukasza w Szklarskiej Porębie
Młyn Świętego Łukasza w Szklarskiej Porębie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Młyn św. Łukasza to jeden z najstarszych budynków nie tylko w mieście Szklarska Poręba, ale również w najbliższych okolicach. W swojej bogatej oraz nietuzinkowej historii miejsce to pełniło funkcję młyna, tartaku a w 1870 roku zostało przerobione na zajazd. Obecnie w odrestaurowanym Młynie św. Łukasza znajduje się rekomendowana przez turystów restauracja, dyskoteka czy pokoje gościnne. Zalecamy wybrać się tam na posiłek i zimny napój głównie ze względu na urozmaicenie karty menu w wiele regionalnych dań oraz produktów. To jedyna okazja, żeby zobaczyć jak smakuje Szklarska Poręba podana na talerzach w miejscu o tak niepowtarzalnej historii. Klimat budynku w tym przypadku konsekwentnie robi swoje!

12. Taras widokowy Złoty Widok – panorama na Karkonosze

Taras widokowy Złoty Widok – panorama na Karkonosze
Taras widokowy Złoty Widok – panorama na Karkonosze - fot. źródło: szlakiprzygody.pl

Wybierając się na górską wycieczkę w celu zobaczenia Chybotka, warto nieco zboczyć ze swojej trasy w drodze powrotnej i zajrzeć na Złoty Widok. To oddany do użytku w 2020 roku taras, który charakteryzuje się naprawdę pięknym widokiem na panoramę Karkonoszy. Nie będzie to jednak zwykłe obserwatorium, jakich przecież naliczysz przynajmniej kilka w Szklarskiej Porębie oraz okolicach. Punkt Złoty Widok jest idealnie wręcz zagospodarowanym miejscem, gdzie znajdziesz chwilę na odpoczynek w niepowtarzalnych okolicznościach przyrody. Drewniane leżaki, stoły czy siedziska po prostu kuszą na odbycie chwili relaksu. Nic dziwnego, że przy ładnej pogodzie Złoty Widok odwiedzany jest przez naprawdę sporą liczbę turystów. Szklarska Poręba potrzebowała takiej atrakcji – z tym się z pewnością zgodzimy!

13. Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka

Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka
Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka - fot. źródło: polanajakuszycka.pl

To jeden z najbardziej prestiżowych oraz najnowocześniejszych ośrodków sportowych w tej części kraju. Nic więc dziwnego, że Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka przyciąga nie tylko masę zawodowych sportowców, ale również aktywnych turystów, chcących skorzystać chociażby z tras narciarskich, rowerowych czy stadionu lekkoatletycznego. A takie atrakcje turystyczne są już stałą wizytówką miasta Szklarska Poręba! Bez względu na to, czy jesteś w naszych okolicach tylko na kilka godzin, czy chcesz spędzić nawet kilka dni w niesamowicie klimatycznym regionie. To #NaPolance – bo tak reklamuje się Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka – będziesz mieć pod ręką wszystko to, co potrzebne do uprawiania sportu. I uwierz nam na słowo. Aktywność w otoczeniu takich warunków przyrody to coś niepowtarzalnego!

14. Dom Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie

Dom Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie
Dom Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie - fot. źródło: szklarska-poreba.pl

Szklarska Poręba to niezwykle piękne miasto. Tak było, jest i wiele też wskazuje na to, że tak dalej będzie. Niesamowity górski klimat przypadł do gustu nie tylko turystom, ale również i wybitnym, niemieckim pisarzom przełomu XIX oraz XX wieku. Bracia Hauptmannowie, bo to o nich właśnie mowa, na stałe zapisali się w annałach historii naszego zachodniego sąsiada. Niewiele osób jednak wie, że ich ostoją stała się Szklarska Poręba. A ich urokliwa willa dzisiaj stanowi jeden z oddziałów Muzeum Karkonoskiego, gdzie w środku można zobaczyć wystawę dotyczącą… wyrobu szkła. To przecież z tego słynie Szklarska Poręba oraz najbliższe okolice terenów Karkonoszy. Spokojnie. Dla fanów literatury przygotowano również wystawę poświęconą twórczości Hauptmannów.

15. Park Liniowy Trollandia

Park Liniowy Trollandia
Park Liniowy Trollandia - fot. źródło: trollandia.pl

Do Szklarskiej Poręby wybierasz się z dziećmi? Interesują Cię atrakcje turystyczne, które będą w stanie zaciekawić najmłodszych członków rodziny? Park Linowy Trollandia może stanowić niemal idealną odpowiedź na powyższe pytania. Znajduje się on w centrum miasta Szklarska Poręba. Ale to nie koniec korzyści! Trollandia to dziesiątki platform oraz przeszkód, pozwalających każdemu dziecku na świetna zabawę. Zwłaszcza, że właściciele przygotowali kilka tras o różnych stopniach trudności. Cała przygoda jest maksymalnie bezpieczna – dziecko zostaje przypięte do specjalnej liny asekuracyjnej. Nawet w przypadku nierozważnie postawionego kroku Twoja pociecha będzie odpowiednio zabezpieczona i nie stanie jej się krzywda. Jesteśmy przekonani, że Trollandia to miejsce, które może trafić w serca dosłownie każdego juniora!

16. Wysoki Kamień – Punkt Widokowy, który trzeba odkryć

Punkt Widokowy Wysoki Kamień w Szklarskiej Porębie (źródło: karkonosze.pl)

Położona między Karkonoszami a Górami Izerskimi Szklarska Poręba to świetne miejsce dla miłośników górskich widoków. Jednym ze szczytów, a zarazem znakomitych punktów widokowych jest Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.). Rozciągający się z niego widok pozwala obejrzeć malowniczą panoramę Karkonoszy, ale nie tylko. Z Wysokiego Kamienia widać również Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień prowadzi kilka szlaków turystycznych o niezbyt dużej trudności. Najpopularniejszy jest szlak żółty, rozpoczynający się na Zakręcie Śmierci ( ul. Armii Krajowej, Szklarska Poręba ). Obok innych punktów widokowych, jak Złoty Widok czy Młaki, Wysoki Kamień to ważny punkt na mapie Karkonoszy. Będąc w Szklarskiej Porębie koniecznie się tutaj wybierzcie, nie zapominając o wygodnym obuwiu!

17. Skansen: Żelazny Tygiel Waloński. Atrakcja dla pasjonatów legend

Żelazny Tygiel Waloński, ul. 1 Maja 66, Szklarska Poręba (źródło: szklarska-poreba.pl)

Szklarska Poręba od lat jest siedzibą Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Historię tych wyjątkowych ludzi gór można poznać, odwiedzając wybrane miejsca w okolicy. Wyprawę do Skansenu Żelazny Tygiel Waloński najlepiej zaplanować przy okazji odbywania podróży Szlakiem Walońskim. Obejmuje on kilkadziesiąt atrakcji, związanych z kulturą Walończyków – dawnych poszukiwaczy minerałów. Skansen jest średniowieczną osadą, którą można zwiedzać z przewodnikiem. Na gości czeka szereg wrażeń, jak choćby przyglądanie się pracy garncarzy, kowali i hutników, udział w warsztatach i kursie górniczo-hutniczym. Wizytę w Skansenie warto dopełnić odwiedzinami w położonej nieopodal Starej Chacie Walońskiej, do której prowadzi leśna ścieżka.

18. Alpaki w Karkonoszach, niezwykłe spotkanie ze zwierzętami

Opis zdjęcia: Spacery z Alpakami, ul. Orla Skała, Szklarska Poręba (źródło: alpaki-w-karkonoszach-buisness-site)

Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby to również niezapomniane spacery w pięknych okolicznościach przyrody. Od niedawna można je odbywać w towarzystwie sympatycznych zwierząt z Ameryki Południowej – alpak. Hodowlę Alpaki w Karkonoszach znajdziecie przy ul. Orla Skała, a spacery edukacyjne Szlakiem Ducha Gór można rezerwować telefonicznie. W ofercie jest też karmienie alpak, które sprawi wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Obcowanie z alpakami to gratka dla wszystkich, którzy kochają zwierzęta i szukają sposobu na nietypowe spędzenie wolnego czasu.

19. Ogród Japoński Mała Japonia – Siruwia w Karkonoszach

Ogród Japoński Mała Japonia. Brzozowe Wzgórze 8b, Przesieka
Ogród Japoński Mała Japonia. Brzozowe Wzgórze 8b, Przesieka

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne Szklarska Poręba i okolice mają bardzo wiele do zaoferowania. Część z nich można znaleźć w centrum, inne wymagają wyjechania poza granice miasta. Niedaleko Szklarskiej Poręby, w Przesiece, mieści się Ogród Japoński Mała Japonia. Jest to bajkowe miejsce, stworzone z miłości do orientalnej kultury i sztuki. Miniaturowe drzewka bonsai, kilkadziesiąt odmian różaneczników, niespotykane kompozycje roślinne – tutaj ich nie brakuje. W Ogrodzie znajduje się Najwyższy na Dolnym Śląsku Plac Zabaw oraz Muzeum Multimedialne z wystawą, poświęconą kulturze japońskiej. Wycieczka do Małej Japonii to świetna okazja by poczuć się, jak w Kraju Kwitnącej Wiśni, bez opuszczania Karkonoszy.

20. Dinopark, Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie

Park Dinozaurów Dinopark, ul. Muzealna 7, Szklarska Poręba (źródło: szklarskaporeba.pl)

Szklarska Poręba stanowi ciekawe miejsce na wycieczkę z najmłodszymi. Podróżując z dziećmi trzeba zadbać o to, by ani przez chwilę się one nie nudziły. Na pewno nie grozi im to w Dinoparku, czyli nowoczesnym Parku Dinozaurów. Zamieszkują go naturalnej wielkości modele prehistorycznych gadów, zrekonstruowanych z dbałością o najmniejsze detale. Jeśli celem Waszej wyprawy jest Szklarska Poręba atrakcje turystyczne Dinoparku powinny Was zainteresować! Na terenie Parku Rozrywki znajduje się kino 6D, galeria iluzji, kolejka Flinstonów, piaskownica ze szkieletem dinozaura i dużo innych niespodzianek dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Zachwycająca Szklarska Poręba i jej okolice, w tym pobliski Karpacz i Jelenia Góra są idealnym miejscem na wypoczynek. Tutejsze atrakcje turystyczne pozostają na tyle zróżnicowane, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Okoliczne regiony sprzyjają spacerom i wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu. Pełno tu także tras rowerowych, szlaków turystycznych oraz licznych atrakcji, z których można korzystać przez cały rok.

VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady:

  • Jedna gra na jednego użytkownika
  • Regulamin akcji promocyjnej KLIK