Atrakcje turystyczne Dolny Śląsk

Odkryj najciekawsze atrakcje turystyczne Dolnego Śląska. Oto 4 pomysły na weekendową wycieczkę!

Województwo dolnośląskie to region z długą historią, którą warto poznać. Można to zrobić podczas kilkudniowej wycieczki albo weekendowych wyjazdów, małymi kroczkami odkrywając walory kulturowe i przyrodnicze oraz tajemnice regionu. Gdybyśmy mieli wskazać wszystkie warte zobaczenia atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku, nie starczyłoby nam miejsca. Postanowiliśmy jednak wybrać kilka, jakich nie można pominąć. Sprawdź nasze propozycje miejsc na wycieczkę, za sprawą których Dolny Śląsk jest jednym z piękniejszych regionów w Polsce.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Dolny Śląsk, widziany spod ziemi

Pięciokilometrowa Jaskinia Niedźwiedzia to głęboka na ponad 100 metrów trasa turystyczna, zlokalizowana pod ziemią. Jeżeli macie ochotę zwiedzić Dolny Śląsk wzdłuż i wszerz, podróż w głąb ziemi to świetny początek! Sudecka Jaskinia Niedźwiedzia swoją nazwę zawdzięcza szczątkom niedźwiedzi jaskiniowych, wypełniającym powstałe w niej namuliska. Na turystów czekają liczne korytarze, a podziemną trasę można pokonać w niecałą godzinę. Podczas odkrywania kolejnych sal i zaułków, nie sposób przeoczyć imponujących nacieków, stalaktytów oraz form kalcytowych. Miłośnicy mocnych wrażeń na pewno się nie zawiodą. W Jaskini znajduje się bowiem ekstremalna trasa, którą można pokonać, próbując swoich sił we wspinaczce i przeciskaniu się szczelinami, niczym prawdziwy grotołaz. Tego typu atrakcje turystyczne są przewidziane wyłącznie dla osób szczupłych i wysportowanych, dlatego przed zapisaniem się na zwiedzanie ekstremalne należy wypełnić specjalny test, przygotowany przez organizatora. Jak widać, na Dolnym Śląsku nie można się nudzić!

Jaskinia Niedźwiedzia, atrakcja turystyczna w Kletnie (źródło zdjęcia: wikipedia.pl)

Twierdza Srebrnogórska i Fort Donjon. Lekcja historii dla dzieci i dorosłych

Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku wyróżniają się bogatą historią. To między innymi ze względu na nią Twierdza Srebrna Góra uchodzi za jedno z ważniejszych miejsc w województwie. Wzniesiona w XVIII wieku unikalna fortyfikacja stanowi dziedzictwo kulturowe Europy i jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego kraju. Malownicza okolica pozwala odkrywać ekspozycje, zachwycając się urokami przyrody. Turyści chwalą sobie godzinne zwiedzanie z przewodnikiem, który z pasją opowiada o historii Twierdzy. Ci, którym nie straszne mroczne atrakcje turystyczne Dolny Śląsk mogą zwiedzać pod osłoną nocy. Odważnym polecamy odwiedzić Twierdzę Srebrnogórską nocą, po wcześniejszej rezerwacji biletów. Osoby zafascynowane tematyką wojen i tajemnic militarnych, z pewnością będą usatysfakcjonowane wycieczką do górskiej fortecy. Atrakcja jest otwarta dla odwiedzających przez cały rok.

Fortyfikacja Srebrna Góra to magiczne miejsce na Dolnym Śląsku (źródło zdjęcia: 24klodzko.pl)

Mała Japonia w Karkonoszach. Atrakcje turystyczne w orientalnym klimacie

Założyciele niezwykłego Ogrodu Japońskiego Siruwia przygotowali dla zwiedzających atrakcje turystyczne o azjatyckim charakterze. Znajdziecie tutaj niesamowite ścieżki spacerowe prowadzące do miejsc, porośniętych oryginalną roślinnością. Drzewka Bonsai, malownicze strumyki, wodospady, formy skalne i japońskie budowle to tylko kropla w morzu tego, co oferuje Ogród Japoński Siruwia. Kto by pomyślał, że na Dolnym Śląsku działa Muzeum z prywatnymi kolekcjami zbroi japońskich, a oczy cieszą kolekcje miniaturowych drzew, z których niektóre liczą ponad 100 lat? Na terenie obiektu jest też sklep z japońskimi produktami, takimi, jak oryginalne słodycze, herbaty i alkohol. Dzieci nie będą się tutaj nudzić – w Małej Japonii spędzą czas na zabawie w Najwyższy na Dolnym Śląsku Parku Rozrywki. Tunelowe zjeżdżalnie, wysokie liny wspinaczkowe i ogromna piaskownica sprzyjają szaleństwom na świeżym powietrzu. W Ogrodzie mile widziane są również zwierzęta, więc jeśli podróżujecie z psem, nie musicie się martwić koniecznością pozostawienia go poza obiektem. O pełnych godzinach Małą Japonię można zwiedzać z przewodnikiem, który przez ok. 40 minut z pasją będzie Wam opowiadał o tutejszych atrakcjach i niespotykanej roślinności.

Atrakcje Dolnego Śląska pozwalają poczuć klimat japońskiej kultury. Ogród Japoński Siruwia, ul. Brzozowe Wzgórze 8b, Przesieka.

Tron Liczyrzepy. Podziwiaj Dolny Śląsk z najwyższego punktu Szczelińca Wielkiego

Są takie skały, którym nie można odmówić wyjątkowej urody. Przykładem jest licząca dwanaście metrów skała Fotel Pradziada, nazywana również Tronem Dziadka i Tronem Liczyrzepy. Gdzie ją znajdziecie? W Karłowie, na Szczelińcu Wielkim. Liczący 919 m. szczyt Gór Stołowych zwieńczony wzniesieniem w kształcie masywnego fotela to miejsce, z którego rozciąga się wyjątkowy widok na okoliczne pasma górskie. Jeśli uwielbiacie takie atrakcje Dolny Śląsk jest regionem, w którym ich nie brakuje. Zwiedzanie Szczelińca Wielkiego możecie rozpocząć w Karłowie, poruszając się zadbanym, żółtym szlakiem turystycznym. Po drodze pokonacie wiele kamiennych schodów i znajdziecie liczne punkty widokowe, z których da się wypatrzyć m.in. Góry Sowie, Karkonosze, Góry Bardzkie czy Masyw Śnieżnika.

Widok z platformy widokowej przy Tronie Liczyrzepy (źródło zdjęcia: e-gory.com).

Jak się okazuje, oferowane przez Dolny Śląsk atrakcje turystyczne można odkryć w ramach jednodniowej lub weekendowej wycieczki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie podróże odbywać regularnie, np. raz w miesiącu. Gdy pogoda dopisuje, zwiedzanie to znakomita forma spędzania wolnego czasu. Zajrzyjcie do naszych pozostałych wpisów i przekonajcie się, co jeszcze warto zobaczyć na Dolnym Śląsku, dokąd się wybrać w Karkonoszach oraz jakich atrakcji nie przeoczyć w okolicy Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry.

VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady:

  • Jedna gra na jednego użytkownika
  • Regulamin akcji promocyjnej KLIK