WARSZTATY JAPOŃSKIE

SKLEPIK „KYOTO SELECTION”
20 lutego 2021
Park rozrywki Karpacz
3 marca 2021

Zapraszamy na unikalne warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych inspirowane kulturą Japonii. Z przyjemnością proponujemy Państwu bardzo kolorowy i kreatywny sposób spędzenia czasu w otoczeniu wspaniałej roślinności Ogrodu Japońskiego Siruwia. Nasze warsztaty to niecodzienna możliwość zetknięcia się z intrygującymi zwyczajami Kraju Kwitnącej Wiśni.

I. ORGAMI 3D (PIPEROID)

Uczestnicy tych warsztatów mogą popracować kreatywnie z niezwykle nowoczesnym zestawem do składania papierowego modelu, który jest inspirowany japońską sztuką origami. Piperoid to modułowe origami 3D, którego prosta i nowoczesna technika została stworzona i opatentowana w Kioto w Japonii. Cała kreatywna praca odbywa się tylko przy użyciu nożyczek (bez kleju) i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Gotowe papierowe rurki tnie się, zagina i łączy się ze sobą, tworząc kolorowe, trójwymiarowe figurki. Zestaw zawiera wszystkie gotowe elementy do zbudowania swojego modelu przestrzennego origami. Do wyboru uczestników warsztatów jest 8 figurek: biały kot, czarny kot, trójkolorowy kot, tygrys, jamnik, buldog francuski, beagle oraz pies japońskiej rasy shiba inu Wszystkie figurki zwierząt zostały opracowane przez japońskiego projektanta Tsukitani Hiroyuki. Gotowy model origami 3D może być interesującą pamiątką lub pomysłowym prezentem dla ulubionej osoby.

Materiały, z których składa się PIPEROID spełniają wymagania normy EN71-3, która jest jedną z najsurowszych norm bezpieczeństwa na świecie.II. „POMALUJ SZCZĘŚCIE” - MANEKI NEKO & DARUMA

Warsztaty „Pomaluj szczęście” polegają na samodzielnym ozdobieniu ceramicznej figurki niezwykle popularnych w Japonii symboli szczęścia: sympatycznego kota Maneki Neko oraz figurki groźnego Darumy. Wybraną figurkę można pomalować specjalnymi farbkami i pisakami. Maneki Neko to figurka kota japońskiej rasy bobtail z charakterystycznym krótkim ogonem. Figurka przedstawiona jest w pozycji siedzącej z podniesioną jedną łapą lub obydwoma. Jest to talizman przywołujący i zapraszający wszelkiego rodzaju szczęście i dobrobyt. Kot z podniesioną prawą łapą „zaprasza” pieniądze i bogactwo, a podniesiona lewa łapa „przywołuje” ludzi, klientów i szczęście. Obydwie podniesione łapki Maneki Neko sygnalizują obfitość i dostatek. Własnoręcznie ozdobiona figurka Maneki Neko może stać się domowym talizmanem lub przynieść szczęście obdarowanej osobie. Figurka może pełnić też funkcję skarbonki.

Daruma jest tradycyjnym japońskim talizmanem szczęścia w postaci figurki brodatego mnicha Dharmy. Zawzięty i groźny wyraz twarzy figurki wyraża determinację, wolę pokonywania trudności, poświęcenie, dyscyplinę i cierpliwość w osiąganiu wyznaczonego celu. Postać Darumy kojarzy się ponadto z dobrym zdrowiem, szczęściem, pomyślnością i długowiecznością. Japończycy często kupują Darumy ze „ślepymi” oczami, bez namalowanych źrenic. Wyznaczając sobie jakiś cel na następny rok lub marzenie do spełnienia i domalowują lalce lewe oko. Pozostaje ono zawsze otwarte i skupione na wyznaczonym celu. Gdy uda się zrealizować zamierzenia, wtedy można domalować lalce drugie oko. Najczęstsze cele, jakie stawiają sobie Japończycy to zdanie egzaminów oraz znalezienie dobrze płatnej pracy. Samodzielnie ozdobiona figurka Darumy będzie niezmiennie motywować właściciela lub obdarowanego do cierpliwego dążenia do wyznaczonego celu. Figurka może pełnić też funkcję skarbonki.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NASZYCH WARSZATACH JAPOŃSKICH!